Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ka kivid saavad kanda Jumala sõnumit

22.12.2010 | | Rubriik: Kirikuelu

Sagrada Familia katedraal Barcelonas. ReproJumal väljendab end oma loomingus. Ta võib panna ka kivid kõnelema.
Seda koges üks jaapani skulptor ja arhitekt, kes sattus jumaliku ettenägevuse juhtimisel Barcelonasse kuulsa Sagrada Familia kiriku ehitusplatsile ja leidis seal tee Kristuse juurde.
Etsuro Sotoo oli õppinud kunsti Kyoto ülikoolis ja tulnud Euroopasse sisemise kutse ajel.
Sagrada Familia (‘Püha Perekonna’) ehitustööd, mis olid alanud 19. sajandi alguses ja olid ikka veel lõpetamata, vaimustasid 25aastast noormeest. Ja kuigi ta ei rääkinud katalaani keelt ega olnud kristlane, vaid budist, võeti ta sinna tööle. Lihtsa kiviraiujana.
Nüüd on ta juba üle kolme­kümne aasta töötanud selle omapärase ja võimsa kiriku kallal, raiudes kivisse loomi, taimi ja ingleid. Ja selleks, et anda oma tööle harmooniline seos kogu ehitusega, hakkas ta uurima projekti looja Antoni Gaudí (1852–1926) kirjutisi.
Gaudí oli sügavalt usklik kunstnik. Kiriku pühitsemisel 7. novembril 2010 tuletas paavst Benedictus XVI meelde, et inimese ja arhitektina sai Gaudí vaimset toitu kolmest suurest raamatust: «looduse raamatust, pühakirjaraamatust ja liturgiaraamatust».
 Nõnda on ta «ühendanud maailma tõeluse ja päästmise ajaloo, nagu see on Piiblis jutustatud ja liturgias kaasaegseks tehtud». Gaudí ülesanne oli kokku viia «asjade ilu ja Jumal, kes on Ilu».
Lähemal ajal kuulutatakse Gaudí pühakuks. Ta on avaldanud suurt mõju jaapanlase edaspidisele arengule. «Seal, kus Gaudí vaatas, pidin ka mina vaatama: Gaudí asus minusse ja mina temasse.»
Etsuro Sotoo lasi end 1998. a ristida. Ristiisaks on Sagrada Familia peaarhitekt José Manuel Almuzara. Ka Sotoo tütar ja abikaasa, klaverikunstnik Hisako Hiseki, on juba ristitud.
Sagrada Familia oma sümbolimetsa 60 meetri pikkuste sammaspuude ja ristiga, mida kannab keskmine torn 170 meetri kõrgusesse, on tuntud üle maailma ning kiviraiuja Jaapanist on kutsutud mitmele kontinendile jutustama oma fantastilisest templist ja sellest, mida ta on õppinud Antoni Gaudílt.
Ilu valmistab ette pühaduseks ja armastuseks. Ja kivid on ilusad …
Fanny de Sivers

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)