Esileht » Uudis » Uudised »

Ka Brüsselis läheb elu edasi

30.03.2016 | | Rubriik: Uudised

Veel ei ole me, ja kas tohikski, üle saanud õõvastavatest sündmustest, mis möödunud teisipäeval, 22. märtsil Euroopa Liidu keskmes Brüsselis avalikkust jahmatasid. Brüsseli Zaventemi lennujaamas toimus hommikul kaks plahvatust, tund hiljem plahvatas lõhkekeha Brüsseli metroos.
Eeloleval laupäeval, 2. aprillil sõidab Brüsselisse Tallinna praost Jaan Tammsalu, kelle teenida on EELK kuulutuspunkt Brüsselis. Tegemist on korralise, aegsasti vaimuliku ajakavasse sätitud sõiduga, mida kohalik eesti kogukond on oodanud pool aastat. Eesseisev sõit eristub vaid selle poolest, et praostiga sõidab sel korral kaasa muusik Robert Jürjendal. Plaanis on laupäeva õhtul kell 18 Rootsi koguduse majas Avenue de Gaulois 35 kontsertmõtisklus «Rännak rõõmu allikale», kus Jürjendal musitseerib oma kitarridel ning Tammsalu loeb mõtisklusi.
Äsjane terrorirünnak tõstab visiidi uude valgusse. «Kirjutasin Brüsselisse ja uurisin, kas kohalikud eestlased peavad kontserdi ja teenistuse tegemist praeguses aja õigeks,» räägib Jaan Tammsalu. Kui kahtlus oligi, siis vastus Brüsselist kummutas selle lõplikult. Tulge kindlasti, kinnitati julgelt. Eriti nüüd on oodatud vaimulik sõna, mis kinnitab ja tõrjub hirmu.
Tammsalu sõnul ei ole õige kaasa minna pommipanijate provokatsioonidega: «Nad soovivad, et me kardaksime, aga ristiinimestena, kel on ülestõusmisusk, peaksime sellest üle olema.» «Me ei pea kartma surma, vaid seda, et elu elamata jätame,» rõhutab Tammsalu, lisades, et viimane aeg on Euroopal asuda väärtustama meie kristlikke juuri, mille juurde kuulub lakkamatu lootus.
«Loomulikult on sel korral Brüsselisse minna teistmoodi,» tunnistab õp Tammsalu, lisades, et ei oska oma tundeid ette ennustada. «Uudistes nähtud kaadrid seostusid isiklike mälestustega – lennujaamas lendu oodates, metroojaama sisenedes, automaadist pileteid ostes jne. Kaadrid väga tuttavatest kohtadest. Loomulikult teeb see emotsionaalseks ja küllap mõjutab ka plaanitavat visiiti,» mõtiskleb vaimulik. Jaan Tammsalu ütleb, et pühapäeval Brüsselis toimuva jumalateenistuse jutluse on ta varem valmis kirjutanud, sest ei ole peastkõneleja tüüpi, aga ei välista, et lõimib olemasolevasse teksti mõne spontaanse mõtte. Enne jumalateenistust toimetab ta ristimistalituse ning teenistuse käigus konfirmeerib kaks leerilast.
Liina Raudvassar       

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)