Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Juuni toob nädala jagu muusikat ja häid mõtteid

26.04.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Meenutus eelmise aasta festivalilt. Festivali kunstiline juht Andres Uibo. Internet

Kirikumuusika Liidu juhatuse esimees Tuuliki Jürjo kutsub kõiki Suure-Jaani XX muusikafestivalile. Festivali raames on 17. juunil vaimulik laulupäev.

Juba 20. korda toimuv festival on oma koha leidnud suviste ürituste seas ja kui tundub, et üks muusikaüritus enam paremaks minna ei saa, siis suudavad korraldajad ikka leida uusi ja huvitavaid nüansse, kuidas sisustada muusikaga terve nädal. Nagu tavaks on saanud, on üks päev täidetud vaimuliku mõtte ja muusikaga ja nii ka seekord.
Kui festivali kavast leiab mõttepäeva ja rahvaliku päeva, siis 17. juuni teemaks on „Üks kindel linn ja varjupaik“ ja nagu teema viitab, on see pühendatud reformatsiooni 500. aastapäevale. Enne, kui koguduste koorid, kokku 1100 lauljat, ja 130 pillimängijat laululaval publiku ette astuvad, saab Suure-Jaani kirikus kuulda J. S. Bachi kantaati „Ein feste Burg ist unser Gott“. Selle kannavad ette kammerkoor Collegium Musicale, kammerorkester Concerto BachFest ja solistid Endrik Üksvärava juhatusel.
Pika päeva jooksul saab aga muusika kõrval kogeda muudki: teoloogiadoktor Arne Hiob kõneleb Iisraelist, Roomast ja Patmosest, kuhu rännud on teda viinud ja millest on ta kirjutanud kolm raamatut. Neid saab ka kohapeal osta. Kui aga kõht tühjaks läheb, võib läbi astuda mõnest selleks päevaks avatud aiakohvikust.
Sel aastal mitmesse kooriproovi sattununa võin kinnitada, et vaimulik laulupäev tõotab tulla muusikaliselt mitmekesine ja põnev. Kavas on nii uusi teoseid kui ka väga vanu ja harva esitusel olnuid. Tuuliki Jürjo tõstab tänavusest kavast eriliselt esile mitut koraaliseadet. Mart Jaansoni seade koraalile „Üks kindel linn ja varjupaik“ võlub oma uudse helikeelega ja sisu esiletoova muusikalise lahendusega. Rein Kalmus on koraalile „Armas Jeesus, avita“ samuti teinud tänapäevase ja rütmika seade. Ka Roman Toi laul „Sind täname“ on omapärane kujutlus kõigile tuntud koraalist „Õnnista ja hoia“.
Laulupeol osalevad 72 koori on sügisest, kui noodid valmis said, laule õppinud. Mingem siis nende laulu kuulama, jagama koosolemise rõõmu ja nautima linna õdusat atmosfääri.
Rita Puidet

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)