Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Juubilar Jaan Tammsalu esitles uut raamatut

18.03.2020 | | Rubriik: Kultuurielu, Persoon kaasajast
Abikaasad Laila Kandi-Tammsalu ja Jaan Tammsalu 12. märtsil Jaani kirikus.Tiiu Pikkur

Tallinna Jaani koguduse õpetaja praost Jaan Tammsalu tähistas 12. märtsil Jaani kirikus koguduseliikmete, sõprade ja lähedastega oma 60. sünnipäeva kontserdi ja raamatu (fotol) esitlusega.  

Pidulikku sündmust juhtis õpetaja Eve Kruus, muusikaliste ja luuleliste sünnipäevatervitustega esinesid juubilari sõbrad Mårten Andersson, Robert Jürjendal, Marek Sadam ja Tõnu Laikre, Tõnu Kõrvits, Ike Volkov ja Heiki Vahar, Jaan Elgula ja Toomas Lunge, Viivi Luik ja Jaak Jõerüüt.

Juubilar meenutas tänutundega paljusid, kellega elutee teda kokku on viinud, oma vanematest abikaasa ja lasteni, headest sõpradest koguduseliikmeteni. Kuuekümnest eluaastast 34 on Tammsalu vaimulikuna teeninud paljudes Saaremaa, Ruhnu, Viljandimaa, Edinburghi, Toronto ja Tallinna kirikutes. Alates 2004. aastast on ta Tallinna Jaani koguduse õpetaja.

Meie vaimulikud – Jaan Tammsalu

Kirjastusel Gallus valmis sarja „Meie vaimulikud“ uus raamat „Jaan Tammsalu“. Peategelane iseloomustab teost järgmiselt: „Selles raamatus vestlen oma kallite kaasteelistega: teoloogiadoktor Toomas Pauli ja kauaaegse Ahvenamaa praosti Mårten Anderssoniga vaimulikuks olemisest, akadeemik Anu Rauaga kunstist, helilooja ja muusiku Robert Jürjendaliga muusikast, ehitusmees Mart Tarumiga kiriku restaureerimistest, treener Alar Seimiga spordist, poliitik Tunne Kelamiga poliitikast ja abikaasa Laila KandiTammsaluga üheshingamisest. Räägin ka oma juurtest ja elutee käänakutest.“ 

Värskelt ilmunud raamat ei ole tavapärane elulooraamat, pigem on see juturaamat, mis avab autori huvitavat elukäiku sõprade silmade läbi. Raamatus näeme eelkõige peategelase, tuntud vaimuliku, kirjamehe ning ühiskonnategelase inimlikku poolt. Selle pealkirjaks oleks võinud olla ka „Jutuajamised vaimulik Jaan Tammsaluga“, on ju suhtlus teiste inimestega Tammsalu jaoks suur rikkus. 

Räägi inimestega

„Selle asemel, et lugeda pakse raamatuid, mine räägi inimestega. Sa saad sealt kolm ilusat lugu 30 minutiga! Suhtle inimestega, tunne huvi nende vastu. Hea sõber Mårten Andersson on ikka öelnud, et kui oled (küla)vaimulik, siis jäta oma auto garaaži, võta jalgratas ja küsi inimestelt üle aia, kuidas neil läheb – neil endil ja ka nende lehmal ja hobusel. Saa inimesi tundma,“ mõtiskleb Tammsalu. „Jutlus ei ole niisugune poeesia, mida kirjutatakse kuskil elevandiluutornis, pastoraadi kolmanda korruse toas, kuhu ei lasta kedagi ligi ja kust ei tulda ka muul ajal välja kui ainult selleks, et lugeda oma ilus tekst ette. Head jutlused sünnivad inimestega suheldes, nende lugusid kuulates, inimeste vastu huvi tundes.“

Raamatu koostaja ja toimetaja on Jaani koguduse liige Margit Arndt-Kalju, kaanekujundus ja küljendus on Mari-Liis Bassovskajalt. Sarjast „Meie vaimulikud“ on nüüdseks ilmunud kuus raamatut.

Õpetaja Jaan Tammsalu juubelisünnipäevale oli tulnud kirikutäis rahvast, armastatud vaimulik võttis vastu hulgaliselt südamest tulevaid õnnesoove. Õnnitlejate hulgas oli Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kirjaliku õnnesoovi läkitas peaminister Jüri Ratas. See oli neljapäeva, 12. märtsi õhtul, vaid loetud tunnid enne riigis eriolukorra väljakuulutamist.

Tiiu Pikkur

Kandke üksteise koormaid, nõnda te täidate Kristuse seadust. (Gl 6:1)