Esileht » Uudis » Esileht »

Juubeliprogramm kutsub osalema

25.01.2017 | | Rubriik: Esileht

Eesti Kiriku tegemisi tutvustas nõupidamisel kolleegiumi liige dr Priit Rohtmets. Tiiu Pikkur

Tänavu on suurte juubelite aasta, kogu maailmas tähistatakse 500 aasta möödumist reformatsiooni algusest, on Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku 100. sünnipäev. Suured juubelid vajavad väärikat tähistamist.

Reformatsiooni juubeli avajumalateenistus 9. oktoobril Tallinna Oleviste kirikus oli võimas hetk, juubeliaasta sai väga ilusa alguse, tõdeti juubelitoimkonna nõupidamisel 18. jaanuaril. Eriti tõsteti esile avamisel peetud suurepäraseid kõnesid, mille pidasid roomakatoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan, justiitsminister Urmas Reinsalu ja Tallinna abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas. Avajumalateenistuse heale kordaminekule pani oma õla alla ka Tallinna linn.
Teine õnnestunud üritus, mis nõupidamisel ühise heakskiidu pälvis, oli oktoobris rahvusraamatukogus kahel päeval suure auditooriumi ees peetud reformatsioonikongress „Reformatsioon 500 – vaimsus, kultuurimõjud, perspektiivid“. Korraldajaks oli usuteaduse instituut, kes sellega oma 70. aastapäeva tähistas. Kongressi materjalid on kõigile huvilistele instituudi kodulehel saadavad ja tasuvad kindlasti ülevaatamist.

Istutame õunapuu
Kestvaks tegevuseks on oktoobris alguse saanud õunapuude istutamine. Peapiiskop Urmas Viilma kutsub kõiki üles tähistama juubeliaastat Eesti linnades, valdades, külades ja alevites, kihelkondades ja kogudustes ning kodudes õunapuude istutamisega. Võiksime aasta jooksul istuda Eestimaale 500 õunapuud, on peapiiskop püstitanud eesmärgi.
Tallinna Jaani kiriku juurde, aga ka paljudesse teistesse kohadesse on õunapuud juba istutatud. Kevad läheneb, aeg plaani pidada, kuhu oma õunapuu istutada! Kui õunapuu(d) istutatud, tasub sellest konsistooriumisse teada anda, seal peetakse arvet ja läkitatakse igale istutajale ka vastav tunnistus.
Reformatsiooni aastapäevale oli suunatud peapiiskopi karjasekiri usupuhastuspühal 2016. EKNi president Andres Põder ja toonane siseminister Hanno Pevkur kutsuvad ühispöördumises (21.09.16) kõiki Eestimaa elanikke nendes ettevõtmistes osalema, et vaadata tagasi poole aastatuhande pikkusele perioodile meie maa ja rahva ajaloos, arutlema ühiselt nende väärtuste üle, millele tuginevalt suudame tagada eesti rahva, keele ja kultuuri kestmise järeltulevatele põlvedele.
Tulemas on huvipakkuvaid ettevõtmisi. EELK 100. sünnipäeva tähistamise kõrgpunkt on 26. ja 27. mail Tartus peetav kirikukongress, senisest suurejoonelisem tõotab tulla seekord oikumeeniline suure reede ristitee Tallinnas.
Oma osa juubeliüritustel on kindlasti muusikal. Prof Andres Uibo juhtimisel läks jaanuari alguses hästi korda 14 kontserdi ja 3000 külastajaga Bachi muusikafestival. Tuleb vaimulik laulupäev, minnakse Lutheri ja Bachi radadele Saksamaale, on erilisi näitusi jne. Juubeliürituste täpne kava on EELK kodulehel.
Tiiu Pikkur

Tuleb inimesi idast ja läänest, põhjast ja lõunast, ja nad istuvad lauas Jumala riigis. (Lk 13:29)