Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

Juubelilaulupeo tähistamine Tartus

21.06.2019 | | Rubriik: Teated

Laulupeo 150. sünnipäeva tähistamine algab Tartus 20. juunil kell 18:69 ehk 19:09, kui sünnib üks eriline kontsert ühes erilises paigas ­– taastatavas eestlaste laulupeokirikus. Täpselt seal, kus laulupidu kord äreva peaprooviga 150. aastat tagasi alguse sai.
Tartu 2019. aasta laulupeo ja XXVII laulupeo pidulikul ühiskontserdil esinevad Tartu Maarja kirikus Eesti Rahvusmeeskoor ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor. Läbi muusika ja vahetekstide põigatakse äsja sündinud laulupeo juurde ja jõutakse tagasi kevadesse 2019.
Ettekandele tuleb Jüri Reinvere uudisteos „Mu isamaa. Mu õnn ja rõõm“, mis loodud spetsiaalselt Eesti laulupeotraditsiooni 150. juubeliks Tartus. Teos on inspiratsiooni leidnud mitmest olulisest tõigast. Nii sellest, et esimesel üldlaulupeol sai ette kantud Friedrich Paciuse ja Johann Voldemar Jannseni „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“ , kui sellest, et esimene laulupidu kujunes, eriti tänu Jakob Hurda kõnele, eestluse kui euroopaliku identiteedi aluseks. Selle ning kodumaa hoidmise vajalikkusest ja valust ning õnnelik olemise oskusest on otseselt ajendatud varakevadel 2019 Jüri Reinvere poolt kirjutatud muusika ja tekst.
Segakoorile, solistile ja keelpillikoosseisule kirjutatud uudisteost esitavad lisaks ühendkoorile metsosopran Kai Rüütel ning Vanemuise Sümfooniaorkester. Ühiskontserdi dirigendid on Triin Koch, Mikk Üleoja ja Kaspar Mänd, vahetekste loeb näitleja Riho Kütsar.
21. juuni keskpäeval on jumalateenistus toomkiriku müüride vahel. Päeva jooksul on kolm tasuta ajastukontserti: kl 16 Laulupeomuuseumi õuel (Jaama 14), kl 18 Raadi lennuangaaris ja kl 20 Tartu ülikooli staadionil. Kell 22 annavad rahvatantsijad Kassitoomel suurejoonelise etenduse „Loodud jääma“, mis vaatab korraga nii tantsuajalugu kui ka tänapäeva, et näidata tantsude muutumist ajas.
Kl 23 mõtisklus Raadi kalmistul.
22. juunil kell 18 on peakontsert laululaval. Enam kui 8500 lauljat lasteaedade mudilastest vanaisadeni esitavad Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Gustav Ernesaksa, Miina Härma ja paljude teiste loomingut. Kontserdil astuvad üles ka puhkpilliorkestrid, kaasa teevad Vanemuise sümfooniaorkester ning solistid Tõnis Mägi, Ivo Linna, Jarek Kasar, Reigo Tamm ja teised.
Peakontserdile eelneb sünnipäevapidustustel esinejate rongkäik läbi linnasüdame. See saab alguse Vabaduse puiesteelt.

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)