Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Juubeliaasta hakkab lõppema

09.12.2015 | | Rubriik: Kirikuelu

Koostöökogu Maarjamaa juubeliaastast kokkuvõtteid tegemas. Tiiu Pikkur

Teema-aasta «Kaheksa sajandit Maarjamaad» koostöökogu, mida juhatas piiskop Tiit Salumäe, pidas 1. detsembril oma viimase, aastat kokku võtva koosoleku, kus tähelepanu all olid eriti viimaste kuude sündmused.

Riigi ja kiriku koostööd juubeliaastal kinnitasid Eesti Kirikute Nõukogu president Andres Põder ja siseminister Hanno Pevkur 8. detsembril eelmisel aastal oma allkirjadega ühispöördumisel, milles kutsusid üles kohalikke omavalitsusi ja kogudusi koostöös teiste institutsioonide ja ühendustega ühiselt tähistama teema-aastat «Kaheksa sajandit  Maarjamaad».

Laulud Maarjale
Aasta avavesper peeti aga juba mõni aeg varem, neitsi Maarja sünnipäeva eelõhtul 7. septembril 2014 Pirita kloostris, kus esmaettekandele tuli helilooja Margo Kõlari spetsiaalselt selleks puhuks kirjutatud «Maarjamaa vesper». Paljude muusikasõprade soovil ja rõõmuks kanti suurteos teist korda ette selle aasta 27. septembril Tallinna Kaarli kirikus. Korraldaja Lehari Kausteli sõnul kõlas teos kirikus sama võimsalt kui vabas õhuski.
Aasta üheks tähtsündmuseks oli kahtlemata juuli algul Tartus peetud EELK kirikupäev ja laulupidu «Maarjamaa – Isa maa». Laulupeo salvestus on järelvaadatav ETV kodulehelt.
Kirikumuusika liidul on trükist tulnud noodid «Ave Maria. Laulud neitsi Maarjale» segakoorile ja naiskoorile ning saatepartiid, kus on eesti heliloojate uued maarjalaulud. KMLi juhatuse esimehe Tuuliki Jürjo sõnul on noodiraamatuid võimalik osta kirikumuusika liidust ja Tallinna Nunne tn noodipoest ning Tartu Pauluse koguduse raamatupoest. Varsti ka Logose poest. 21. novembril oli Tallinna Jaani kirikus Maarjalaulude festivali lõppkontsert, kus esitleti ka maarjalaulude noote.

Suur missa
Juubeliaasta krooniks kujunes 6. septembril Tallinna Peeter-Pauli katedraalis toimunud missa, kus piiskop Philippe Jourdan koos Riia peapiiskopi Zbigņevs Stankevicsiga uuendas Maarjamaa pühendamise Jumala emale. Missal osales ligi 800 inimest, neist pooled kirikus ja teised kirikuaias ekraanide ees. Missa salvestus on ETV kodulehel järelvaadatav.
Väga õnnestunuks saab lugeda Tartu ülikoolis novembris peetud konverentsi «Maar­jamaa – ajaloo teadmusega eilsest homsesse». Kokkuvõtet konverentsist saab vaadata Tartu ülikooli kodulehelt.
Pimedate Ööde filmifestivali oikumeenilise žürii ja Maarjamaa 800 koostöökogu korraldusel toimus 22. novembril Tallinna toomkirikus oikumeeniline palvus Maarjamaa auks, kus Arvo Pärdi loomingut esitas ansambel Vox Clamantis. Kohal viibis ka helilooja ise.
Kontsertidest on veel praegu käimas Corelli Musicu jõulumuusika festival ja Pille Lille Muusikute Fondi kontserdid. Kolmekuningapäevani saab Tallinna Ladina kvartali vaateakendel vaadata jõulusõimede näitust.
Ent kõike toimunut siin üles lugeda ei ole võimalik ehk nagu tõdes piiskop Tiit Salumäe: «Uskumatu, et ühel aastal on olnud nii palju üritusi.» Täpsem info on leitav Maarjamaa-aasta kodulehelt www.maarjamaa800.ee.
EKNi täitevsekretäri Ruudi Leinuse sooviks on, et kõik, kes peaksid esitama juubeliaastaga seoses EKNile aruanded, teeksid seda kiiremas korras.
Esmaspäeval, 1. veebruaril 2016 algusega kell 16 peetakse Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus teema-aasta «Kaheksa sajandit Maarjamaad» lõpetamise tänupalvus. Üles on seatud ka päevakohane näitus.
Tiiu Pikkur

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)