Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Jutlustajate olemasolule pööratakse tähelepanu

30.03.2011 | | Rubriik: Uudised

Esimesed atesteeritud jutlustajad EELKs koos vaimulikega. Pildil vasakult Jõhvi koguduse õpetaja Peeter Kaldur, Anne Ferschel, Indrek Vilumets, Laidi Kivist, Iisaku koguduse õpetaja praost Avo Kiir, pastoraalseminari juhataja assistent Liina Sander, assessor Ove Sander.  Erakogu
Vastavalt EELK piiskopliku nõukogu otsusele on hakatud luterlikus kirikus korrastama jutlustajate ametinõudeid ja kvalifikatsiooni.

Tõsi on see, et kogudustes on hulk inimesi, kes on jutlustajana tegutsenud juba aastakümneid, ehkki konkreetselt taolisele ametile suunatud koolitust pole õppeasutused seni pakkunud.
Jutlustaja pädevuse otsustab komisjon, mis moodustatakse koguduse, praostkonna ja usuteaduse instituudi esindajaist. Vastavad nõuded on välja töötatud, kandidaadil peavad olema nõutavad teadmised Piiblist, luterlikest usutunnistuskirjadest ja praktilisest usuteadusest.
Tal peab olema piisavalt praktikat ja kogudusliku elu kogemust, vaimuliku soovitus ning muud kiriku täisõigusliku liikme nõuded täidetud.
Viru praostkonnas atesteeriti jutlustajaks viimati Indrek Vilumets ja Laidi Kivist Jõhvi ning Anne Ferschel Iisaku kogudusest. Ferschel ütles Eesti Kirikule, et ühelt poolt tingib taolise valiku ilmselgelt praktiline vajadus juhuks, kui koguduse vaimulik on pühapäeval mõnes teises paigas hõivatud või on talle lihtsalt tarvis veidi puhkust anda.
«Eks see on oluline otsus, aga ettevalmistus ja töö annab hingele väga palju,» tõdes vastne atesteeritu.
Otsus kolme kandidaadi atesteerimisnõuete täitmise kohta kinnitatakse tõenäoliselt aprillis.
Jutlustajal on õigus pidada sõnajumalateenistusi ja lastejumalateenistusi ning palvusi vastavalt EELKs kehtestatud jumalateenistuslikule korrale.
Alates maikuust plaanib usuteaduse instituut korraldada ka süstemaatilise täienduskoolituse tsükli neile huvilistele, kes luterliku kiriku jutlustaja ametis oma kutsumuse ära on tundnud.
Liisa Koosk

Valmistage Issanda teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! (Js 40:3a,10a)