Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Juta Siirakult ilmus teine mälestusteraamat

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed / Number:  /

 Ilmunud on emeriitõpetaja Juta Siiraku (82) mälestused esimestest sammudest kirikutööl.

1982. aastal vaimuliku pühitsuse saanud Juta Siiraku teine mälestusteraamat «Uus algus» kirjeldab tema 17 aastat kestnud tööd Harju-Madisel peaaegu varemetes kiriku ja koguduse ülesehitamisel.
Muidugi ei minda mööda ka Eesti ajaloo murrangulistest sündmustest, autori osavõtust muinsuskaitse, Eesti Kodanike Komitee ja Eesti Kongressi tööst. Käsitlemist leiab ka Rootsi-Mihkli koguduse töö taaselustamine, Pühapäevakooli Ühenduse loomine ja naisteoloogide ühendamine oma õiguste kaitseks.
Teoses on kirjeldatud lähiajaloo sündmusi ja nimetatud mitmeid kaasaegseid nende tegudes. Siit leiab näiteks hinnanguid vaimulike kohta ja peapiiskopi valimistele 1987. aastal eelnenud seiku. Kaasüliõpilasi instituudi päevilt iseloomustab ta poistena, kes «olid räpased nii riietuselt kui ka käitumiselt», kes õppejõudude sisenemisel lösutasid edasi «omavahel juttu ajades».
Kirjastuse Canopus poolt välja antud raamat on järjeks varem ilmunud teosele «Kui kodud lõhuti» (2010), aga on loetav ka iseseisvalt. Juta Siiraku mälestused pälvisid peapreemia juba 2008. a mais, mil kirjandusmuuseum tõstis need esile eluloovõistlusele laekunud 120 töö hulgast.
Juta Siirak alustas mälestuste kirjapanemist siis, kui lõpetas aktiivse kirikutöö ja siirdus emerituuri (1999). Kirjutamisel olid talle abiks päevikud ja märkmed.
Esimese raamatu mälestused algavad lapsepõlveaastatega Virumaal ja lõpevad seal, kus algab Harju-Madise perioodi mälestused talletanud vastilmunud raamat «Uus algus». Juta Siirak on koostanud ka raamatu «Harju-Madise. Kilde kiriku ja kihelkonna ajaloost».
Teda on autasustatud 2007. aastal EELK Teeneteristi III järgu ordeniga. 2008. aastal sai ta presidendilt Valgetähe IV klassi ordeni. 2008. aasta mihklipäeval andis Tallinna Rootsi-Mihkli kogudus õpetaja Siirakule kui esimesele hooldajaõpetajale üle koguduse teeneteristi.
Eesti Kirik