Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Jumalat ja oma rahvast teenides läbi elu

07.01.2015 | | Rubriik: Kultuurielu

Mälestusteraamatu «Talaaris ja välivormis» kaanepilt.

Kirikuõpetaja ja kaitseväe kaplani Tõnis Nõmmiku sulest on ilmunud järjekordne raamat, seekord autori enda mälestusteraamat «Talaaris ja välivormis».

Autor ütleb raamatu alguses, et pani mälestused kirja peamiselt oma laste soovil, ent huvitavat lugemist on siin kahtlemata kõigile, sest tegu on väga mitmekesist elu elanud mehega.
«Jumalale tänu, olen õnnelikus olukorras, mul on olnud igati huvitav elu!» kirjutab Nõmmik. «Ma ei kahetse, et valisin nooruses vaimuliku kutse, ega ka oma relvajõududes ja skaudiridades veedetud eluaastaid. Olen rõõmus, et olen võinud teenida Jumalat ning E.E.L.K. kogudusi Argentinas, Brasiilias ja Kanadas. Usun, et olen olnud taasiseseisvunud Eestile kasulik Eesti kaitseväe kaplanina ning Eesti politsei kaplaniteenistuse loojana. Loodan, et Brüsseli kuulutuspunkti rajamisest on samuti kasu nii sealsele eesti ühiskonnale kui kirikule. Tagasihoidliku panuse olen andnud ka akadeemilisel põllul.»
Rohkete piltidega mälestusteraamatust saab lugeda sõjapõgenike argipäevast, reisikirjeldusi pikkadelt Lõuna-Ameerika, USA ja Kanada reisidelt, teenimisest vaimulikuna ja Kanada armees, eestlaste elust kodumaast kaugel. Tänapäeva toob meid üsna põhjalik käsitlus Eesti kaitseväe kaplaniteenistuse arengust ja paljust muust, mis seob autorit tema sünnimaa Eestiga, mida ta juba paarkümmend aastat taas oma koduks saab pidada.
Tõnis Nõmmik, dr. theol., on sündinud Tallinnas, koolis käinud Eestis, Rootsis ja Argentinas. Sõjaväelise hariduse saanud Kanadas soomusvägede ja kaplanite koolides. Kõrghariduse ajaloo ja usuteaduse alal omandanud Kanadas, doktoriväitekirja aga kaitsnud Tartu ülikoolis. Ta on üks Eesti kaitseväe kaplaniteenistuse taastajatest ja Eesti politsei kaplaniteenistuse asutaja. EELK titulaarpraost.
Tiiu Pikkur

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)