Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Jumala kirkuse näitelava

04.11.2020 | | Rubriik: Kirikuelu
Ettekannet peab Tiina-Erika Friedenthal. Toomkoguduse arhiiv.

Kuigi toompäevi sel aastal oktoobrikuus ei peetud, toimus siiski traditsiooniline toomkonverents.

Kakskümmend aastat on Tallinna toomkogudus oktoobrikuus koos erinevate partneritega pidanud toompäevi, mis on väldanud kogu nädala. Näiteks eelmisel aastal tehti seda koos 700. aastapäeva tähistanud toomkooliga pealkirja all „Kool ja kirik käsikäes“. Peeti ka traditsioonilist konverentsi.

Sel aastal oli kõik teisiti. Aga konverents toomkirikus toimud siiski, silmas pidades kõiki ohutusnõudeid. 

23. oktoobril istusid konverentsile tulnud kirikus, et osa saada XX toomkonverentsist „Jumala kirkuse näitelava“. Koguduse õpetaja Arho Tuhkru rõõmuks oli osavõtjaid rohkelt. Uudsena oli kõigil võimalik konverentsi jälgida ka videoülekandena ükskõik millises Eestimaa paigas.

Sisuka päeva avaettekande pidas toomkoguduse abiõpetaja Joel Siim, kes rääkis teemal „Liturgiline anamnees kui mineviku taasajastamine“. Näitleja ja pedagoog Anu Lamp võttis teemaks lihavõttenaeru. Hiljuti doktoritööd kaitsnud teoloog ja pedagoog Tiina-Erika Friedenthal kõneles oma doktoritööle tuginedes kirikust ja teatrist Eesti- ja Liivimaal. Näitleja ja pedagoogi, Theatrumi looja Lembit Petersoni ettekande teema oli „Theatrum Gloriae Dei“.

Kunstiajaloolaste ja restauraatorite dr Hilkka Hiiopi ja dr Tiina-Mall Kreemi elav ettekanne keskendus Christian Ackermanni loomingu uurimise tulemustele. Niguliste kirikus on alates 6. novembrist näitusel ka tulemusi näha.

Tallinna toomkoguduse kodulehel on salvestusena kogu konverents järelvaadatav (http://toomkirik.ee/).

Eesti Kirik

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)