Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Juhatuse esimees hoolitseb kodukoha vaimsuse eest

01.02.2017 | | Rubriik: Persoon kaasajast

tegelmann_jaan2017Läinud pühapäeval valiti Palamuse koguduse juhatuse esimehe ametisse tagasi Arne Tegelmann (fotol), kes on olnud selles ametis veerand sajandit.

Arne Tegelmann on Palamuse „mootor“. Jõgevamaa kultuuri-, spordi- ja terviseedendajate tänuõhtul 20. jaanuaril sai Arne Tegelmann Jõgevamaa Kultuuripärli nime kandva preemia kui O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi direktor, mittetulundusühingu Look eestvedaja ja koguduse juhatuse esimees.
Koguduse nõukogu valimistel 15. jaanuaril hääletusest kokkuvõtet tehes selgus tõsiasi, et kõige rohkem hääli sai Arne Tegelmann. Koguduse hooldajaõpetaja Urmas Orase sõnul ei olnud see üllatav ja valimised jätkusid ootuspäraselt. Läinud pühapäeval juhatuse esimeest valides ei olnud kahtlust, et Arne Tegelmann jätkab oma ametis.
Arne Tegelmannil on käed tööd täis. 29. jaanuaril oli kiriku kõrval asuv muuseum avatud viimast päeva, sest seal algab remont. Algama peaks ka Palamuse külastuskeskuse ehitus. See annab võimaluse edasi arendada terviklikuna säilinud keskust ning eksponeerida paiga ja selle inimestega seonduvat. Messidel ja muudel üritustel tutvustatakse kihelkonnakeskust ning oodatakse külastajaid ka lähisriikidest Lätist, Soomest ja Venemaalt ning kaugemaltki. Uus keskusehoone avatakse 21. juunil 2018.
Möödunud kevadel käis Arne Tegelmann väikese grupiga Brasiilias, et vaadata üle Oskar Lutsu filmimehest vennast Theodor Lutsust ja tema abikaasast Aksellast järele jäänud kultuuriloolist materjali. Kaasa toodi filme, kirjavahetust ja muud. Palamusele muuseumisse pannakse välja näiteks Theodor Lutsu surmatunnistus. Kaasatoodut pakutakse säilitamiseks ka teistele kultuuriasutustele.
Mittetulundusühingu vahendusel korraldab Tegelmann kirikus kontserte. Näiteks saab 30. juulil kuulata klassikalist ja uuemat filmimuusikat, mida esitavad lauljad Kadri Tegelmann ja Lauri Liiv ning orkester Klaaspärlimäng Sinfonietta. Kõik on Palamusele oodatud, ütleb Palamuse patrioot.
Rita Puidet

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)