Esileht » Online » Online artiklid »

Jourdan: Euroopa väriseb nagu vana maja

19.11.2015 | | Rubriik: Online artiklid

Eesti kodakondsuse võtnud rooma-katoliku piiskop Philippe Jourdani hinnangul varjab Euroopa paljusid oma alusväärtusi ning seetõttu on kasvanud relativismi probleem, mis mõjutab just noori, kellele ei ole tihti kindlat jalgealust, millest oma elus lähtuda.

Piiskop Jourdani sõnul peaks Euroopa vahel mõtlema, et on ennast liiga palju kehtestanud teatud sajanditel. “Võib-olla praegu me natuke maksame ka selle eest,” tõdes piiskop saates “Kahekõne”.

Euroopa peaks näitama täna, et ta ei ole arrogantne ning on valmis astuma võrdsel tasemel dialoogi teistega. “Euroopa ei tohiks mõelda, et ta toob tsivilisatsiooni teistele ja kui me suudame näidata, et me ei ole arrogantne tsivilisatsioon, siis see võib muuta, kuidas teised suhtuvad meisse,” märkis Jourdan.

Piiskopi hinnangul on ka väga selge, et Euroopa on kaotanud päris palju oma väärtustest. “Me soovime varjata teatud väärtusi, mis on olnud varasemalt meile tähtsad, ning kristlus kuulub nende hulka,” tõdes Jourdan.

Balti rooma-katoliku piiskopid käisid sel suvel paavsti juures. Kohtumise käigus tõi usujuht välja kaks probleemi – sekulariseerumine ja relativism. “Ma arvan, et need probleemid on aktuaalsed kogu Euroopas,” leidis Jourdan.

Relativism tähendab piiskopi sõnul seda, et inimesed eitavad tõe objektiivsust. “Neil ei ole väärtusi, mis püsiksid, vaid kõik on suhteline ja kõigil on oma tõde, kuid kui igal ühel on oma tõde, siis ei ole seda üldse,” möönis piiskop.

Seetõttu jääb inimene “õhku hõljuma” ja tal puudub kindel alus. “Pereväärtuste osas on see eriti suur probleem,” sõnas piiskop, kes aga lisas, et kõik väärtused pole siiski kadunud. “Euroopas väärtustatakse isikuvabadusi ja persooniväärtusi ehk me oleme valmis vastuvõtma paljusid inimesi, kes tulevad väljas poolt,” märkis Jourdan.

“Kuid üldiselt tundub küll, et kogu meie Euroopa kultuur väriseb nagu vana maja,” märkis piiskop.

Edasi loe ERR Uudistest.

Ükski, kes on pannud käe adra külge ja siis vaatab tagasi, ei kõlba Jumala riigile! (Lk 9:62)