Esileht » Uudis » Esileht »

Jõulutervitus Jeesuse sünnilinnast

16.12.2015 | | Rubriik: Esileht

Jõulukuusk Petlemmas Jeesuse sünnikiriku ees. Kaido Soom

24. detsembril ETVs ülekantava jõuluõhtu perejumalateenistuse Haapsalu toomkirikust teeb eriliseks videotervitus Jeesuse sünnilinnast Petlemmast.

Piiskop Tiit Salumäe sõnul on jõuluõhtu jumalateenistusel neli rõhuasetust: «Esiteks soovime tähelepanu juhtida, et Haapsalu ja Jeesuse sünnilinn Petlemm on sõpruslinnad. Lisaks täitub 25 aastat toomkiriku taaspühitsemisest ning käesoleva aasta 1. maist on Haapsalu piiskopilinn sellest tulenevate rõhkude ja vastutusega. Neljandaks on kiriku jätkuv ehitamine: käivad suuremahulised tööd kiriku vaskplekist katuse uuendamiseks.»
Haapsalu aselinnapea Peeter Vikman, kes hiljuti naasis Petlemmast, ütles, et sõprussidemed kahe linna vahel said alguse 2010. aastal, mil Petlemm otsis endale partnerit põhjamaadest. Iisraeli pealinnast Jeruusalemmast kümne kilomeetri kaugusel Palestiina territooriumil asuvas Petlemmas elab umbes 30 000 elanikku, kellest 40% on kristlased.
6. detsembril osales Haapsalu linna esindus Petlemmas jõulupuu küünalde süütamise tseremoonial, kus helistati ka Jeesuse sünnikiriku kellasid rahu märgiks maailmale. Ajal, mil pühalt maalt saadakse sageli uudiseid religioonidevahelistest pingetest, oli Peeter Vikmani sõnul tema jaoks tähelepanuväärne, et lisaks jõulutuledele Petlemma linnaväljakul süüdati need ka lähedal asuva mošee minareti tornis. Petlemmast naasti videosõnumiga Eesti rahvale, mida saab kuulda ETV vahendusel jõuluõhtul, 24. detsembril.
Jõuluõhtu perejumalateenistusel Haapsalus teenivad piiskop Tiit Salumäe ja õpetajad Kristel Engman ning Küllike Valk. Organistideks on Lia ja Lea Salumäe. Anne Andrejevi juhendatud Haapsalu Noorte Huvikeskuse loovus- ja draamaring esitab jõulunäidendi. Muusikaga rõõmustavad Toomkoor Sirje Kaasiku juhatusel, laulustuudio Do-Re-Mi lastekoor Anne Pääsukese juhatusel, Haapsalu poistekoor Kadri Kelneri juhatusel ning Loit Lepalaan trompetil.
Kätlin Liimets

Me ei heida oma anumisi Su palge ette mitte oma õiguse pärast, vaid Sinu suure halastuse pärast! (Tn 9:18)