Esileht » Uudis » Uudised »

Jõulusõimed Ladina kvartali akendel

09.12.2015 | | Rubriik: Uudised

advendiaegTallinna vanalinnas Vene ja Apteegi tänaval ning Katariina käigus tasub tähelepanelikumalt kaupluste, töökodade, kohvikute ja koolide aknaid vaadata – esmakordselt on siia üles pandud jõulusõimede näitus.
Näituse avasid 2. detsembril Vanalinna Hariduskolleegiumi (VHK) õues piiskop Philippe Jourdain ja peapiiskop Urmas Viilma. Tähistamaks Maarjamaa-aastat kutsusid Maarjamaa haridusselts ja VHK koole üles tuletama meelde vana jõulu­traditsiooni – jõulusõime valmistamist. See paljudes riikides tänapäevani elujõuline komme võiks taaselustuda ka Eestis.
VHK Miikaeli ühenduse tegevdirektori ja näituse korraldamise eestvedaja Tiina Veismanni sõnul on VHK akendel ka varem olnud advendiajal jõulusõimed. VHK direktoril Kersti Nigesenil oli aga idee, et näitus võiks olla palju laiemalt eksponeeritud. Maarjamaa haridusselts andis suvel välja Tiina Veismanni koostatud raamatu «Jõulusõimed», mida levitati koolides ja ka käsitööõpetajate suvekursusel.
Veismanni sõnul saadeti sügisel üleskutse osalemiseks kõikidele põhikoolidele Eestis. «Meile vastas kümmekond kooli, kõik peale VHK erakoolid,» rääkis Veismann. «See pole küll palju, kuid esimese korra kohta hästi. Jõulusõimede traditsioon ei ole ju Eestis nii tuntud. Näitusel on väljas üle neljakümne väga erinevates tehnikates jõulusõime. Kasutatud on mitmesuguseid materjale alates paberist, savist, vildist, puust, riidest, ka vasest ning üks on isegi Lego klotsidest.»
Näituse õnnestumisele on kaasa aidanud paljud vabatahtlikud, erilise tänu pälvivad peakunstnik Mae Kivilo ja valguse kujundaja Indrek Leht.
Tiina Veismann kutsub kõiki, kes hakkavad kaubanduse virvarris jõulutunnet kaotama: «Tulge jõulusõimede näitust vaatama, siit leiate jõulutunde taas üles!» Sõimed jäävad akendele kolmekuningapäevani.
Tiiu Pikkur

Teemad:

Tema on andnud sulle teada, inimene, mis on hea. Ja mida nõuab Issand sinult muud, kui et sa teeksid, mis on õige, armastaksid headust ja käiksid alandlikult koos oma Jumalaga? (Mi 6:8)