Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Jõuluõhtul kirikus ja pühad koos pojaga

21.12.2016 | | Rubriik: Ühiskond

Aegviidu kirikus tähistati advendiaja alguses pühakoja 120. aastapäeva. Internet

Minu jõuluaeg sai tänavu sissejuhatuse Aegviidu Aleksandri kiriku 120. aastapäeva pühitsemisega 2. advendipühapäeval, kus jutlustas minu hea ordinatsioonivend õpetaja Mihkel Kukk.

Nädal enne seda viibisin veel operatsiooni järel Paide haiglas. Tänan ametivendi naaberkogudustest ja oma praktikanti, kes pidasid minu eest 1. advendi teenistused ja kalli ootusaja avamised koolis ja alevites kuuse all.
Ambla abikirikuks ehitatud Aegviidu pühakoja tähtpäeva lauas tulid jutuks ka varasemad jõulud ja jõuluteenistuste ülekanded Eesti TVs. Aegviidust toimus jõuluõhtu otseülekanne TVs 1992. aastal. Selleks ajaks oli pool aastat käibel olnud Eesti kroon ning sooviti kokkuhoidlikult majandada ja leida Tallinna-lähedane koht. Nii langeski valik Aegviidule, kus asus ka telemast. Eelnevalt käidi tegemas võtteid kiriku eest väljast lumega, sest jõuluõhtuks prognoositi pehmemat ilma. See osutus vägagi ettenägelikuks.
Närveerimist enne otseülekannet oli palju. Soome sõpradelt Ylivieskast saadud pedaalidega elektriorelil mängis, koguduse naiskoori juhatas ja solistina laulis Anu Altmäe (nüüd Rautio), kes nüüdseks on juba hulk aastaid oma igapäevast leiba teeninud Oulu piiskopkonnas kantorina. Vana Testamendi lektsioone luges juhatuse esimees Herbert Kübar ja laulsid ka pühapäevakooli lapsed.
Kuni viimase hetkeni oli aga lahtine minu tütarde Maarja-Liisa ja Hanna-Liina laulmine duona, sest nad kartsid üpris väga. Kuid lõppkokkuvõttes olid väga tublid ja ilmestasid teenistust kenasti. Kui olime end Õnnistegija hoolde usaldanud, võis teenistus alata ning seda erilist teenistust on saanud veel hiljemgi lindilt vaadata.
Enne tänavust Kristuse sünnipühade pühitsemist seisab ees veel advendikontsert Ambla Maarja kirikus, kus musitseerivad Ambla ja Tapa koguduse kirikumuusikud Ave Prints ja Evely Traublum. Aravete keskkooli õpilased tulevad kirikuga tutvuma ja jõululaule laulma ning Aegviidu kool peab oma jõuluhommiku kohalikus pühakojas. Jõuluõhtul teenib Amblas kaasa kogukonna poolt armastatud Lehtse kammerkoor ning Kristuse sünnipühal teenib kirikus oma koguduse naisansambel.
Uhke ja sihvakas kuusk on keskaegses Ambla pühakojas juba üleval ning ootab kirikulisi jõuluevangeeliumi kuulama.
Jõulupühad loodan veeta koos oma poja Tõnis-Daanieliga, kes oktoobrist alates teenib kaitseväes Tapal. Abikaasa ja üks kahest peretütrest, kes elavad ja töötavad naaberriigis, on otsustanud sel aastal jõulud ja aastavahetuse veeta soojal maal. Kolmas peretütar viibib teist aastat Austraalias. Ta küll kurtis aasta tagasi, et õiget jõulutunnet seal ei tekkinud. Kõik oli väga teisiti kui harjumuspärases koduses Eestis.
Soovin kõigile, nii ligidal kui kaugel viibijatele, õnnistatud Kristuse sünnipühi!
Tõnu Linnasmäe,
Ambla ja Aegviidu koguduse vaimulik

Teemad:

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)