Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Jõulukuine ootusaeg

15.12.2006 | | Rubriik: Uudised

Perioodil, mis jääb esimese ja neljanda advendiküünla süütamise vahele, toimub üle Eesti sündmusi, mis on ilmekaks tõendiks: jõulupühad on oodatud.

***

Põlva maavanem Urmas Klaas kutsus eile, 12. detsembril maakonna usuorganisatsioonide esindajad advendilõunale.

kutsus eile, 12. detsembril maakonna usuorganisatsioonide esindajad advendilõunale.

«Olen vaimulike ning usuringkondade esindajatega regulaarselt kohtunud, kuna pean seda väga oluliseks. Sel korral saame kokku kalendriaasta lõpus, mis samas on kirikuaasta algus,» selgitas Urmas Klaas Eesti Kirikule.

Kohtumisel, kuhu olid palutud kõik piirkonna Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute esindajad ning osaduskiriku esindaja, võeti jutuks tehtu ning peeti plaane edaspidiseks.

«Ma ei tea valdkonda ühiskonnas, kus kokkupuude religiooniga puuduks sootuks,» nentis maavanem, kes avaldas head meelt, et Põlva maakonna piires (kus ajalooliselt on domineerinud luterlus ning õigeusk) on erinevad uskkonnad heas läbisaamises. «See, et kristlikud kirikud hoiaksid ühte, on tänases kontekstis äärmiselt oluline,» ütles Klaas, tuues näite, et Räpinas süütasid esimese advendiküünla luteri kiriku õpetaja Urmas Nagel ning novembris kohaliku õigeusukiriku preestiks introdutseeritud isa Tihhonov.

***

Advendiaega astumise eel peeti muusikaline palvus Tallinna Nõmme Lunastaja kirikus.

Avo Suurvärav annab teada, et 2. detsembril toimus taastatavas kirikus palvus. Enne palvust tutvustas Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sander kiriku taastamistööde käiku. 4–5 aastat tagasi sai rüüstatud kirik (1932. aastal Nõmme baltisakslaste tellimusel ehitatud pühakoda oli nõukogude perioodil Kunstnike Liidu ateljeepind, ladu ja töökoda) kogudusele tagasi antud. Algasid taastustööd. Ajutine vahelagi on lammutatud, aknaavade suurused taastatud ja uued sarikad püsti. Kavas on kirik taastada algsel kujul.

Muusikaline palvus viidi läbi küünlavalguses, sest elektrit veel pole. Kirik oli külm, pinke istumiseks polnud, aga inimesed seisid, hardunult kuulates õp Sanderi jutlust.

Jumalasõna vaheldus kontserdi ettekannetega: laulis Kaja Post, klaveril esines Toomas Trass, kes esines ka tromboonil improvisatsiooniga. Üheskoos süüdati kirikule kingitud küünal ja loeti Meie Isa palve.

***

Jõgevamaal algas jõulukuu tänuhommikusöögi ja suure kella avamisega.

Maavanem Aivar Kokla kutsus 1. detsembril hommikusöögile vaimulikud, riigitegelased, Jõgeva omavalitsuste ja asutuste juhid, kultuuriinimesed ja ettevõtjad.

, riigitegelased, Jõgeva omavalitsuste ja asutuste juhid, kultuuriinimesed ja ettevõtjad.

Avasõna ütles Põltsamaa koguduse õpetaja Markus Haamer, söögipalve luges Tartu praost Joel Luhamets.

Samal keskpäeval ootas maavanem inimesi maavalitsuse hoone ette piparkooke sööma ja jõulukuu alguse üllatusest osa saama. Pidulikult avati hoone neljanda korruse kõrgusele paigutatud suur kell, mis tänu GPS-süsteemile näitab alati õiget aega.

* * *

Esimesel advendil jagati Haljalas viiele neiule leeriõnnistust. See oli õp Margit Nirgi esimene konfirmatsiooniteenistus uues koguduses, leeritatavad on Nirgi õpilased kohalikust üldhariduskoolist.

. See oli õp Margit Nirgi esimene konfirmatsiooniteenistus uues koguduses, leeritatavad on Nirgi õpilased kohalikust üldhariduskoolist.

Advendikuul ostis kogudus Väike-Maarja koguduselt Walker firma 100 000 krooni maksva oreli, mille paigaldamine jääb uude aastasse.

***

Teise advendi jumalateenistus oli Tarvastus eriline, kuna selle «lõi sisse» kirikukell, mis juulis kiriku tornis tehtud tööde käigus riputusmehhanismi küljest põrandale kukkus.

, kuna selle «lõi sisse» kirikukell, mis juulis kiriku tornis tehtud tööde käigus riputusmehhanismi küljest põrandale kukkus.

Pool tonni kaaluva kella panid oma kohale tagasi AS Viljandi Metall töömehed. Kellaruumi põrandat on aidanud taastada koguduse juhatuse liige Olav Napritson ning oma aega on remonditöödesse panustanud juhatuse liige Raivo Vell. Et kirikukell tornis taas heliseda saab, on armastustöö vili. Ei firma ega ükski töömees küsinud tehtu eest tasu, kinnitab Tarvastu diakon Anna-Liisa Vaher.

EK

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)