Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jõuluks koju

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Rõõmsates värvitoonides ristikujutis Anu Raua gobeläänil seostus kunstnikule piiblisõnumiga «Ristirahvas, ristirahvas, rõõmusta». Erakogu
Tekstiilikunstnik Anu Raud (keskel) annab oma advendiajal valmis saanud vaiba Aime ja Peeter Animägile Võrumaale Heimtali kirikusse viimiseks. Liina Raudvassar

Esimesel jõulupühal, 25. detsembril kl 14 algaval jumalateenistusel pühitsetakse Kanepi lähistel Heimtali kirikus Anu Raua piltvaip «Ristirahvas, ristirahvas, rõõmusta!».

Võimsa sõnumi ja rõõmsa värvilahendusega suuremõõduline gobelääntehnikas vaip, mis kujutab ristimärki, jääb Heimtali kiriku seinale paikseks.

Altarikatetest seinavaibaks
Vaiba lugu sai alguse juba kaks aastat tagasi, räägivad Aime ja Peeter Animägi, kes on Heimtali kiriku head majapidajad. Siis, kui päevakorda tõusis kiriku 20. taastamisaastapäeva tähistamine ja selleks pühakoja interjööri värskendamine. Kõik algas altarikatetest ja jõudis välja vaibani, võtab Aime loo kokku.
Ta selgitab, et juba mitmeid aastaid oli mõte tellida kirikusse korralik komplekt valgeid ja rohelisi altarikatteid. Kirikutekstiilide soetamiseks otsustasid Animägid pöörduda Anu Raua poole, kelle loomingu suured austajad nad on. Peeter tunnistab, et temale meeldis ka idee ühendada sümboolselt kaks Eestimaa Heimtalit: Mulgimaa, kus Anu Raud oma käsitöötalus elab, ja Võrumaa, kus asub Urvaste koguduse abikirik.
Veel meeldis talle väga mõte, et nõnda saaks väheldases kirikus kokku kaks suurt eesti kunstitalenti – Dolores Hoffmann oma vaikse nädala temaatilise aknavitraažiga ja Anu Raud, kelle gobeläänid viies kirikus Eestis ja Soomes kirikulisi rõõmustavad.
Kui kontakt telefonitsi loodud, sõitis abielupaar Võrumaalt Viljandi lähistele, kus Anu Raud nad lahkelt vastu võttis ja oma vaibakavandeid tutvustas. Vaibakavandeid, kuna altarikatete soovist oli vahepeal saanud uus idee muretseda kirikusse piltvaip.
Aime selgitab, et alul oli mõte osta Valda Raua mälestuseks loodud vaip «Issaristike». «Anu Raud oli rõõmus, et leiab oma ema mälestusele väärilise koha kirikus, aga «Issaristike» liikus mööda näitusi ning leidis hiljem igati sobiva koha Tallinna Jaani kirikus,» jutustab Aime ning on tagantjärele rahul, et asjad nii läksid: «Saime meie kirikusse sobivama.»
Vaiba ostmiseks on annetuse teinud kohalik Sõmerpalu vald ning Heimtali kirikuga ajalooliselt seotud sakslased Hilde ja Hans-Joachim Chollet. Kaude on rahastusega seotud ka valla ettevõtted ja ettevõtjad, kes kiriku heaks tehtava eest tasu pole küsinud ja nõnda on nendeks töödeks planeeritud raha üle jäänud.

Vaip, mis annab sooja
«Anu Raud käis Heimtalis koos oma abilisega ja istus kirikupingis ligi tund aega,» jutustab Peeter. Selle tunni jooksul süüvis kunstnik küsimusse, milline vaip sobib tellistest ehitatud kirikusse, kus seinu katavad Karin Kummi kaltsust kootud sõnumivaibad.
Midagi sooja, kirgast, kodust ja tubast, nimetab Anu Raud märksõnu, mis toona Heimtali kirikus meeli haarates tervikideeks koondusid. Mis mõjuks ühelt poolt rahustavalt, teisalt kirgastavalt, oleks nagu tuli lõkkes, mille paistel soojendada.
Ta mõistis, et loodav vaip peab sobituma juba loodud konteksti ning on nüüd rahul, sest «Ristirahvas, ristirahvas, rõõmusta!» sobib Heimtali kirikusse tõesti väga hästi.
Liina Raudvassar