Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Joonistus on oma kohal tagasi

10.08.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

Leitud joonistus Jeesusest Kristusest enne restaureerimist. Mait Mölder

Rõuge kirikus pühitses emeriitpeapiiskop Andres Põder juuli viimasel pühapäeval aasta aega restaureerimisel olnud joonistuse.

1962. aastal Rõuge kirikust tehtud fotol on näha, et peale altarimaali on pühakojas olnud raamitud pilt köstrikantsli kohal. Selle olemasolust on kogudust teenivale õpetajale Mait Möldrile rääkinud ka eakad koguduseliikmed. Kui neli aastat tagasi katusekonstruktsioone korrastati, leidsid töömehed pööningult papirulli, mida plaanisid remondi käigus kasutada. Seda lahti rullides aga selgus, et tegu on viletsas seisus joonistusega, portreega okaskrooniga Jeesusest.
Umbes aasta tagasi anti lõpetamata joonistus teemal «Ennäe inimest!» Kanuti gildi töökotta, kus see puhastati ja endale aluskatte sai. Ilma selleta altarimaali mõõtudes – 2 x 4,5 m – papp sirge ei püsi. Jaanipäeva paiku jõudis värviline joonistus Rõugesse tagasi ja jäi veel kiriku kõrvale koolimajja sirguma. Kogudus lasi pildile ka raami teha ja nii sai ta oma uueks eluks piiskopliku pühitsuse. Jumalateenistusel kirikus teenisid kaasa ka praostkonna teised vaimulikud.
Õpetaja Möldri sõnul on Pindi kiriku käärkambris sarnane, kuid väike mustvalge joonistus. Sealne õpetaja Argo Olesk võttis pildi ka Rõugesse kaasa, et kohalolijad saaksid kahte pilti võrrelda. Oletada võib, et suurem pilt on joonistatud väiksema järgi ja et Pindis asuval pildil Jeesuse rinnaosa puudub, on autor töö pooleli jätnud.
Joonistuse restaureerimist rahastati annetustest, seda toetas Hamburgis elav omaaegse Rõuge mõisniku järeltulija ja Rõuge aukodanik Alexander von Samson-Himmelstjern.
Rita Puidet

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)