Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Jõhvis pühitseti tehtud tööd

06.11.2013 | | Rubriik: Kirikuelu

Eelmisel pühapäeval pühitses EELK peapiiskop Andres Põder Jõhvi Mihkli kiriku pärast renoveerimistöid, mille käigus kullati pühakoja rist ja ristimuna, puhastati, krunditi ja värviti punakaspruuniks tornikiiver ning moodsa lubikattega kaeti kogu hoone välissein.

Tööd EELK Jõhvi Mihkli kiriku juures tegi 70 tööpäeva jooksul OÜ Zoroastri arhitekti ja inseneri projekti järgi ja järelevalve all OÜ Scandec Ehitus, mis mõlemad kuuluvad koguduse juhatuse esimehele Aivo Rauale.
Raua sõnul oli ametis kümnest inimesest koosnev meeskond ja kõige keerulisemad olid tööd 51 meetri kõrguse tornikiivri juures – näiteks tellingute paigaldus sinna nii, et tornikiivri kate ei saaks kahjustatud.

Jumala sõrm
Peapiiskop Andres Põder ütles oma pühitsuskõnes, et kirik osutab taeva suunas ning peabki seetõttu ilus ja korras välja nägema. «Kui arvame ja usume, et taevariik on veel palju ilusam kui maine, oleks imelik, kui teeviit sinna oleks ligadi-logadi ega meenutaks üldse seda ilu. Kirik oma välises kujus peaks olema paik, mis meile rõõmu valmistab ja meid kutsub,» ütles Põder.
Ülemkarjane ütles, et õnneks on tal päris tihti võimalik selliseid suuremaid renoveerimistöid pühitseda, neid on aasta jooksul ikka kümneid. «Kui 1990. aastatel suudeti meie kirikud peaaegu kõikjal remontida, viia nad heasse seisu, siis nüüd hakkab kätte jõudma aeg, kus remonditu hakkab väsima: küll on kuskil krohv maas, lubi või tornikiivri värv pudenenud.
Usun, et sellist iluravi suudaks iga koguduse rahvas teha, kui sellele tähelepanu pöörata. Kui mõelda sellele, et järjest enam kerkib meil uusi kauneid ehitisi – nii ühiskondlikke hooneid kui eramaju –, siis jumalakoda asula keskuses peaks ammugi kaunis olema. Jõhvi kiriku tänane olukord saab olla ainult eeskujuks ja innustuseks teistele,» ütles Põder.

Suur annetus
Koguduse õpetaja Peeter Kaldur meenutas, et eelmised suuremad ehitus- ja renoveerimistööd koguduses olid tornikiivri taaskatmine kolmes etapis 1980. aastate esimesel poolel ja kogudusemaja ehitus sama kümnendi teisel poolel. «Neid töid on kogu aeg tehtud. Kui Jõhvi kirikut vaadata, siis see on seest üks ilusamaid ja hoolitsetumaid kirikuid,» ütles Kaldur.
Tööd, mille tulemust peapiiskop pühitses, läksid maksma 100 000 eurot, millest Jõhvi vald maksis 15 000 ja ülejäänu oli koguduse esimehe panus. «Kas seda on palju või vähe? Vaatan selle järgi, et nii oluline objekt saaks korda ja just väljastpoolt. Ei saa ju teha nii, et panustatakse vaid väike osa, sest väline pool on üks tervik ja kui selle kordategemiseks oli nii palju vaja, ma ei ütleks, et seda on palju,» ütles Raud.
Kui siiani on Mihkli kiriku sissepääsu kõrval ilutsemas kiviraiumistehnikas Taubede aadlisuguvõsa märk, tähtsustamaks nende panust pühakoja ülevalpidamisse, siis Raud oma annetust ei reklaami. Isegi renoveerimistööde ajal polnud väljas osaühingute Zoroaster ja Scandec Ehitus reklaame.
Teet Korsten

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)