Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jõhvi kiriku altari all asub muuseum

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Muuseumis eksponeeritakse valikut kirikuhõbedast.
Arhiiv

Juba kümmekond aastat on Jõhvi Mihkli kiriku altarialustes võlvkeldrites huvilistele avatud muuseum, mis annab hea ettekujutuse Jõhvi kihelkonna, linna ja kiriku ajaloost.

Jõhvi kindluskiriku muuseumi igapäevaelu korraldab 2000. aastal loodud Jõhvi Muuseumi Selts, mis on sõnastanud enda ülesandeks tutvustada arvukatest sõdadest ja okupatsioonidest kannatada saanud Jõhvi kihelkonna ajalugu. Jõhvi Mihkli kogudus eesotsas õp Peeter Kalduriga võtab seltsi tegevusest osa.
„Näen vajadust muuseumi laiendada, viia see praegusest asukohast avaramatesse oludesse, sest praegu oleme sunnitud ära mahutuma suhteliselt piiratud ja kindlasti väikeseks jäävale pinnale,“ tunnistab Kaldur, lisades, et selleks sobiks hästi linnavalitsuse hoone kolmas korrus.
EELKs võib ühe käe sõrmedel lugeda kogudusi, kes on pidanud vajalikuks ja võimalikuks asutada muuseum. „Pean mälu hoidmist oluliseks,“ kinnitab Peeter Kaldur, meenutades, et sama meelt oli ka Jõhvi muuseumi avamisel peapiiskop Kuno Pajula. Muuseum on avatud aasta ringi teisipäevast reedeni kl 11–16, alates maikuust ka laupäeviti kl 11–15 ja lisaks muuseumi haldajaga kokkuleppel eriaegadel.
Muuseum asub kiriku altarialustes võlvkeldrites, mida ülakirikuga ühendavad kitsad müürikäigud. Esimeses keldriruumis asub kiriku makett Liivi sõja eelsel kujul. Arheoloogilised leiud, samuti Jõhvi kirikust ja kihelkonnast pärit esemetest on paigutatud vitriinidesse.
Järgmine keldriruum on sisustatud keskaegse krüpt-kabelina, kus asuvad kunstnik Eva Jänese mosaiigid, on altar ja ristimiskivi ning nelinurkses nišis, kus võis vanasti asuda kohalik reliikvia, seisab koguduse hinnalisem ese, XVII saj pärinev hõbedast armulauakarikas.
Nii nagu igal kevadel, avab ka tänavu Jõhvi muuseum oma uksed muuseumiöö „Öös on mustreid“ raames 18. mail.
Liina Raudvassar