Esileht » Uudis » Esileht »

Joel Luhamets kandideerib peapiiskopiks

20.10.2004 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Eelmise nädala kolmapäeval ja neljapäeval toimunud sinodid Viljandi ja Saarte praostkonnas valisid oma peapiiskopi kandidaadiks ülekaalukalt Tartu praosti Joel Luhametsa.
Praost Jaan Tammsalu sõnul oli Viljandi praostkond esimene, kes seadis kandidaadiks praosti väljastpoolt oma praostkonda. Kuigi sinodil tutvustati ka teist nõusoleku andnud kandidaati, Usuteaduse Instituudi dekaani Randar Tasmuthit, oli sinodiliste otsus ülekaalukalt Tartu mehe kasuks – 27 : 8.
Huvi koguduste tasandil

«Tasub vaadata seda,» märkis Jaan Tammsalu, «et Luhametsa kogudused on alati kasvanud.» Tammsalu ütles, et kõik praegused peapiiskopi kandidaadid on teinud head tööd, kuid Luhametsa tugev pool on just misjoneerimine. Et sinodilt puudus vaid kolm saadikut, oli Tammsalu arvates märk sellest, et koguduste tasandil huvitutakse sellest, kes saab uueks kiriku juhiks.
Sinodile eelnes uue maavanema Kalle Küttise vastuvõtt, kuhu olid kutsutud kõik maakonna vaimulikud ning kus maavanem tõi esile mitu võimalikku koostöövaldkonda kirikuga. Küttis märkis, et kirikul on õnnestunud «korda seada» ajaloolised maakonna piirid, pidades silmas Helme ja Taagepera naasmist Viljandi praostkonda. «Poliitikud ainult vaidlevad,» kiitis Küttis kiriku aktiivsust.
Kalle Küttis võttis osa ka sinodi jumalateenistusest ning tervitas kokkutulnuid sinodi alguses. Praost Tammsalu sõnul oli Küttis rõõmustanud nähes sinodiliste hulgas kohalike omavalitsuste või koolide tegusaid persoone.
Saarte praostkond jõudis otsuseni

«Mind ei üllatanud valimistulemus üldse,» mainis Saarte praost Veiko Vihuri. Joel Luhamets on üle kümne aasta töötanud Kuressaare koguduses, nii tunnevad paljud sinodisaadikud teda isiklikult. «Inimesed olid rõõmsad, kui said hääletada kandidaadi poolt, keda nad tunnevad,» kirjeldas Vihuri.
Tema sõnul ei tahetud teiste kandidaatide poolt hääletada, kuna need olid saarte rahvale suhteliselt tundmatud. «Kolm teist kandidaati – Andres Põder, Tiit Salumäe ja Gustav Piir – seati ka üles,» rääkis Vihuri valimisprotseduurist. Endise Saaremaa kirikuõpetaja kasuks tuli 34 poolthäält 42st.
Saarte praostkonna sinod möödus praosti sõnul kiiresti, teise päevakorrapunktina jagati informatsiooni lähenevatest koguduste juhatuste ja nõukogude valimistest.
Kristel Neitsov

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)