Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Jeesuse ristitee aastal 2021

31.03.2021 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga
2004. aastal elustas Mel Gibson kinolinal Kristuse kannatused, fotol on ta filmivõtetel ristitee stseenis koos Jeesuse rollis oleva näitleja Jim Caviezeliga.Kuvatõmmis.

Patune maailm tõukab välja kõik, mis on püha ja puhas. Ei oleks ristitee kergem olnud tänases Eestis. Vaga elu ärritab neid, kes oma eluviise õigustada püüavad ega taha lasta Jumalal muuta oma südant.

Jeesus nutab tühjas kirikus 

„Kui palju kordi olen ma tahtnud su lapsi koguda, otsekui kana kogub oma pesakonna tiibade alla, ent teie ei ole tahtnud!“ Selleks, et kuulda, kuidas inimene valetab, piisab, kui temalt küsida: miks oled jätnud unarusse oma koguduse kooskäimise? Õige vastus: ei ole tahtnud. Erutas miski muu. Edenemine ja kordaminek meelitasid mujal. Palvekojas on liiga vaikne, et tunda siin rindejoont võitluses elu ja surma vahel. 

Maailma pakutav õnn on päikesejänku, kes ennast püüdjale kätte ei anna. Kord kustuvad tuled ja kätte jõuavad päevad, mille kohta sa ütled: need ei meeldi mulle. Ära kaovad nii noorus, tervis kui transpordivahendid. Ja maad nuheldakse viirusega. „Vaata, teie koda jäetakse maha!“ See jääb remontimata, kütmata ja Sõnaga teenimata. Või parandame meelt ja tohime tulla taas? 

Jeesust piitsutavad pilkajad

Nüüd võttis Pilaatus Jeesuse ja laskis teda piitsutada. Aga piitsad olid liiga pehmed. Kirjaniku sõna on kõvem, arvamusliidri keel teravam, poliitiku argument usutavam. Okaskroon surutakse naha vahele riigitelevisiooni otse-eetris. Kas siis nalja ka ei tohi enam teha!? 

Selline on maailm, kes pilkab Jeesust, ise mõeldes, et teeb seda õiglasema ja parema tuleviku nimel, avatuma ja sallivama ühiskonna nimel, võrdsemate ja naudinguterikkamate väärtuste eest. Kui sõdurid väsivad, saab ka iga pealtvaataja anda mõne hoobi – kommentaarium on kõigile avatud. Pika piitsaga ulatab kaugemale, õieti iga usklikuni. Jüngritel on aeg teada saada, millisest karikast tuli juua Õnnistegijal. Nii – kes on järgmine? Eks sinagi ole üks tema jüngreid? 

Jeesus kohtub ükskõiksusega 

Miks mitte lasta vabaks hoopis Barabas? „Sest Issand on kaastundlik ja halastaja, ta annab patud andeks ning päästab hädaajal. Häda argadele südametele ja lõtvadele kätele ning patusele, kes käib kaht teed! Häda ükskõiksele südamele!“ (Srk 2:11–13a) No kui ei meeldi – vaheta kanalit! 

Ükskõikne arvab, et homme on ka päev. Ristimine võiks olla ilusa ilmaga, võib-olla tuleval aastal. Lapsi saab ka laulatuseta. Kui Jumal jaksas luua maailma, miks ei võiks ta luua kirikule uue katuse või tervemad aknad? Mis abi on tal minu leptonitest? Need kuluvad ennemini laenu ja liisingu tasumiseks.

Ükskõiksus on ette kaotatud lahing, jumalatu elu nurgakivi, otsekui ristiusu antikeha südames, mis ei lase Jeesusel sisse tulla. 

Jeesus nõrkeb uskmatuse all 

Te ei usu mind juba siis, kui ma räägin maistest asjadest, kuidas te usuksite siis, kui ma teile räägiksin taevaseid asju? Ja ta pani imeks nende uskmatust. 

Aga Jumala Sõna – kui palju saab seda tänapäeva kriitilise piibliteaduse valgel enam uskuda? Uskmatus eksleb mööda ajaloolise ühisloomingu labürinti, mööda varasemaid ja hilisemaid kihistusi ega leia enam Sõna, mille ees värises maa, mis eraldas hinge ja vaimu, liigesed ja üdi, ning oli südame meelsuse ja kaalutluste hindaja. Kui hoopis inimene hindab Sõna, puhub vaid tuul läbi sümbolite. Jäljed kinnitavad – ta on siin olnud. Januneja nõrkeb, leidmata elava vee allikat. Ja maailm laiutab käsi: vaevalt küll, et Jumal oma tahet kellelegi peale surub. Kas Jeesuse sõnad on üldse autentsed? 

Aga Jeesus vaikis. 

Jeesus tõugatakse välja inimeste seast 

Sest nende jaoks polnud majas kohta. Rebastel on urud ja taeva lindudel pesad, aga Inimese Pojal ei ole, kuhu ta oma pea võiks panna. Ja ta läks välja, kandes ise oma risti Pealuuasemeks hüütud paika. 

Pärast neid päevi tõugati Jeesus välja ka kooliprogrammist, linnaruumist, seadusandlusest, rahvushümnist, supermarketist, Hollywoodist, laulupeolt, kirikukontserdilt … 

Pealuuase siiski jäeti. Suur reede on ikka veel riigipüha, vaatamata sellele, et pidulised ei tea, mida nad tähistavad või mida suurt on selles reedes peale nädalalõpu allahindluse. 

Jeesus kuuleb usklike palveid

Jeesus, mõtle minu peale, kui sa tuled oma kuningriiki! Oli aeg, mil usklik palus: Issand, tule! Või: ütle ainult üks sõna! Aga tundes ära oma patu raskuse, piisab sellestki, kui Jeesus minu peale mõtleb. 

Jumal kuuleb palveid. Otsekui kuldkausid täis suitsutusrohte asetatakse pühade palved tema ette. Ärge siis muretsege! Teie juuksekarvadki on loetud. Hõisake, sest teie palk on suur taevas! 

Jeesus sureb keskpäeval 

Seal, kus inimesele paistab päike kõrgel, on pimedus kõige lähemal. Ühtäkki katab see maad. Prügifirma korraldab maiste jäänuste käitlemise. Jeesuse riided leiavad taaskasutust – nii on ju mõistlik, sest planeeti on vaja päästa. 

Vahisõdurid ennetavad jutte ülestõusmisest. Jüngrid värisevad, sest kirjutatud on: Ma löön karjast, ja lambad pillutatakse laiali. 

On öö. 

Kristjan Luhamets

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)