Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Jeesus – kiusatuste võitja

05.03.2014 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Käesoleva pühapäeva evangeelium räägib sellest, et saatan ahvatles Jeesust loobuma oma kutsumusest, kuid Kristus võitis saatana kiusatused. Kiusatused ja nende vastu võitlemine ongi üks paastuaja kandvamaid teemasid. Paastumise eesmärgiks on inimese südame puhastamine ja usuline ettevalmistus ülestõusmispühadeks.
Paastuaeg algab nädala sees kolmapäeval tuhkapäevaga. Päeva nimetus tuleb tuha päheraputamisest, mis oli patukahetsuse ja meeleparanduse sümboliks. Meeleparandus on kristliku elu lahutamatu koostisosa. Usu kaudu märkab inimene oma puudusi ja seda, mida peaks elus parandama. Sellest saab alguse meeleparandus ja arusaam, et me vajame kogu aeg Jumala armu ja andeksandmist.
Tuhkapäevast alates kestab paastuaeg 40 päeva (ilma pühapäevadeta) ja siis saabuvad kirikuaasta suurimad pühad, ülestõusmispühad. Maailmas on paastutud erineval viisil. Traditsiooniliselt on loobutud liharoogadest ja rasvastest roogadest. Samuti on paastumise juurde kuulunud pidudest loobumine. Protestantlikus mõtteviisis rõhutatakse nende väliste paastumisviiside asemel rohkem inimese südamest tulevat meeleparandust ja elu muutmist: Jumala teenimist, ligimese armastamist ja meeleparandust. Oluline on see, et selle aja jooksul, mis meile paastumiseks on antud, toimuks meis mingi muutus paremuse poole.
Kaido Soom

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)