Esileht » Online » Online artiklid »

Järva-Peetri kiriku torni tõsteti Saksamaalt pärit kellad

06.12.2014 | | Rubriik: Online artiklid

Eesti ühe kõrgema torniga maakiriku, Järvamaal asuva Järva-Peetri kiriku torni tõsteti täna Saksamaalt Karlsruhe lähedalt Bretteni linna kloostrikirikust pärit kaks terasest kirikukella, millest üks kaalub üle 700 kilo ja teine ligi tonni.

Meetrise läbimõõduga kirikukellad sattusid Eestisse tänu sellele, et Bretteni linna kloostrikirikul õnnestus tellida uued pronksist kellad ja 1949. aastal valatud teraskellad jäid lihtsalt üle, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Mul olid kolleegid Saksa kellaasjatundjate nõukojas, kellega ma rääkisin, et kas oleks kasutatud kellasid. Pidasin silmas just Järva-Peetri kirikut,” ütles osaühingu Mäeväli Orelitöökoda kellatehnik Toomas Mäeväli. “Ja üks meestest, doktor Khares ütles, et jaa, mul on üks objekt käsil, kust jäävad kellad üle, ja ma arvan, et preester on nõus, et need võivad Eestisse tulla.”

Kellad jõudsid Eestisse juba jaanipäeval, kuid siis tuli Koigi meistrimeestel valmistada uus kellatool ja kellade kandepakud. Viimaste tarvis kasutati Järva-Peetri kalmistult maha võetud tammepuid.

Kirikukellade hingeeluga kursis olev Toomas Mäeväli ennustab neile veel pikka iga.

Edasi ERR Uudistest.

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)