Esileht » Uudis » Esileht »

Järjekordne tunnustus Pauluse kirikule

23.12.2015 | | Rubriik: Esileht

Juugendstiilis Tartu Pauluse kirik on erakordne mitte ainult Eesti kontekstis, vaid ka kaugemal. Esmalt täidab ta pühakoja rolli, kogudes pühapäeviti hulga rahvast jumalateenistusele, aga on saanud lühikese ajaga armastatud kontserdipaigaks. Rita Puidet

Lõuna-Eesti turismikonverentsil kuulutati Tartu Pauluse kirik aasta parimaks turismiobjektiks.

Tänavuse aasta võiks tagantjärele kuulutada ka Tartu Pauluse kiriku aastaks. Alles see oli, kui muinsuskaitseamet tunnustas oma sünnipäeval 16. oktoobril kirikut hästi restaureeritud ehitisena.
Traditsioonilisel Lõuna-Eesti turismikonverentsil 8. detsembril pälvis jumalakoda parima turismiobjekti tiitli.
Kuue Lõuna-Eesti maakonna ja Setomaa piirkonna arendusorganisatsioonid esitasid konkursile «EHE Lõuna-Eesti» ühe kandidaadina Tartu Pauluse kiriku. Seitsme nominendi seast valis sihtasutuse Lõuna-Eesti Turism nõukogu anonüümse hindamise teel võitjaks Pauluse kiriku.
Uudistesaates «Reporter» ütles tunnustuse kohta abiõpetaja Kristjan Luhamets, et vaimulikud rõõmustavad alati pühakoja üle, sest kirikud on ehitatud selleks, et inimesed seal käiksid. Ja Pauluse kirik on saanud nii kauniks, et pälvib tähelepanu ka kaugemal.
SA Tartu Pauluse Kirik juhataja Silvia Leiaru ütles samas kiriku tutvustuseks, et tegu on ühtlasi Lõuna-Eesti suurima kontserdisaaliga, mis mahutab 1100 inimest ja kus asub piirkonna suurim orel.
Kiriku renoveerimiseks, kasutamiseks ning säilitamiseks asutasid 22. detsembril 2005 kogudus ja Tartu linn sihtasutuse, mis aasta pärast kuulutas välja arhitektuurikonkursi. Algasid etapilised tööd.
2010 esitas sihtasutus EASi piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmesse projektitaotluse «Pauluse kiriku atraktiivsuse tõstmine turismiobjektina». Kirikuhoone renoveeriti aastatel 2005–2015.
Tänu rahastusele ja tehtud suurele tööle kirik taaspühitseti selle aasta 12. septembril. Ennekõike on kirik muidugi Jumala teenimise koda, ent selle kõrval ka atraktiivne ja positiivseid emotsioone pakkuv turismiobjekt.
16. detsembril kuulutas aga Eesti Ehitusettevõtjate Liit aastakonverentsil aasta ehitajaks AS Nordeconi projektijuhi Peeter Voovere Tartu Pauluse kiriku rekonstrueerimise eest. Esile tõsteti objekti keerukust, tööde kõrget kvaliteeti, aga ka laitmatut meeskonnatööd ja töökultuuri.
Postimees ja Tartu linnavalitsus kutsusid kõiki tartlasi ja linna sõpru 18. korda avaldama arvamust, mis oli see tegu, ettevõtmine või üritus, mis vääriks aasta teo tiitlit. Ühe kandidaadina seati üles ka Pauluse kirik. Aasta tegu kuulutatakse välja 29. detsembril.
Pauluse kiriku taastamise arhitektid olid Merja Nie­minen, Kari Järvinen ja sisekujundaja Markku Nors. Altarilaua ja selle taga seisva betoonist reljeefi valmistas kujur Pertti Kukkonen, altaripildid maalis kunstnik Kuutti Lavonen. Nagu kiriku esimene arhitekt Eliel Saarinen, olid ka taastamistööde kavandite autorid soomlased.
Rita Puidet

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)