Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Järjekindlus, õiglustunne ja kindlad põhimõtted

16.05.2018 | | Rubriik: Persoon kaasajast

helle kaldaNeed on omadussõnad, millega iseloomustada nelipühal peapiiskop Urmas Viilmalt EELK Teeneteristi tunnustusmärgi saavat Helle Kaldat (fotol).

Kui Hellele mõtlen, meenub üks ammune seik, mille üle Hellele meeldib aeg-ajalt naerda. Oli minu vanemate pulm ja Tartu Peetri kiriku ees tehti pilti. Kaheksa-aastane kangekaelne Helle keeldus ristiisa pulma kingi jalga panemast. Nii ta sellel pildil hoiab mu ema pikka loori, jalad paljad. Ja sündinud on üks tore legend.
Helle võib näidata sealses kirikus pinki, kus ta viis-kuus korda on jumalateenistuse ajal õndsa und maganud. See sündis siis, kui Tartu-mamma ta lapsena kirikusse kaasa võttis. Lapsepõlvest alguse saanud tava teha enne uinumist padjale ristimärk saadab teda tänini. Helle ütleb, et usule tuli ta kindlasti Tartu Peetri kirikus, koguduseliikmeks sai Pauluses, kuigi leeritunde pidas ja õnnistuse andis naabrionu Harald Tammur kodus, sest koolidirektorist isale ei saanud pahandust kaela tõmmata.
Vanemate ja vanavanemate kaudu on ta seotud Otepää kirikuga, muidugi kodulähedase Randvere pühakojaga ja veel mõnega kauni Eestimaa peal. Kui aga raske on, seab ta sammud Tallinna Jaani kirikusse. „Jumal on igas kirikus,“ ütleb ema ja vanaema Helle, kes alati on oluliseks pidanud peret ja kodu ning seetõttu teinud paar­kümmend aastat vabatahtlikku tööd Eesti Üürnike Liidus. See töö on jätkuvalt valus teema tema jaoks ja omandireformi tulemustest rääkides läheb Helle kirglikuks.
Reform puudutas peaaegu kõiki ja paljud said kannatada, sealjuures kogudused. Ka puudutab reform luteri kirikule kuuluvat Niguliste kirikut ja ta ei mõista, kuidas saavad inimesed olla selle vastu, et kirikule kahju kompenseeritakse. Ta tunnustab kirikut, kes väljakäidud summat ei vaidlustanud, ega mõista vastuseisu – kompensatsiooniks saadav raha läheb ju kirikute remondiks!
„Me usume Jumalasse rohkem, kui me tunnistame. Kui on raske, tuleb kõigile Jumal meelde. Aga millegipärast unustame ta siis, kui elus on hästi,“ sõnab Helle, kes kahel valimisperioodil on olnud ka riigikogu saadik. Seitse aastat tagasi teist korda Mustamäe linnaosa vanemaks valitud, paelus teda Jaan Tammsalu mõte ehitada Mustamäele kirik.
Vastuseisu murda polnud kerge ja Helle unistas peatsest pensionile minekust. Ent kiriku ehituse plaan venis ja Helle ei saanud tulemust nägemata ära minna. Alles siis, kui kirikuhoone nurgakivi sai, luges ta oma töö linnaosavalitsuse juhina lõppenuks. Veel jätkab ta tööd üürnike liidus, ent on valmis sellestki loobuma ja pühenduma oma perele.
Rita Puidet

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on Issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks. (Ps 33:12)