Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

JäPe – sisukad päevad heas seltskonnas

14.08.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Küsimustele vastavad peapiiskop Urmas Viilma (keskel) ja Robert Bunder (paremal). Väitlust juhib Kristjan Luhamets.3 x jÄPE facebooki konto

11.–14. juulini toimus Pilistveres iga-aastane kristlik noortefestival JäPe.

Nelja päeva jooksul oli võimalik osa saada mitmekesisest programmist. Üritus algas ja lõppes teenistusega kohalikus kirikus. Õhtuti ja hommikuti oli programm, kus sai päevajuhtidelt kuulda olulist infot, house-bändi saatel Jumalat ülistada, osa saada mini-piiblitunnist, kuulata tunnistusi ja vaadata mõni humoorikas teemakohane video JäPe korraldajatelt.
Pärast seda oli alati väikerühmade aeg, kus üheealised noored said väiksemas grupis oma mõtteid ja kogemusi jagada ning etteantud küsimustele vastuseid otsida. See oli väga sisukas aeg. Õhtuti toimusid veel kontserdid ja palvused. Esimesel õhtul oli see ühekorraga, kui esines ansambel Tornikukk, kellel oli jagada palju häid mõtteid lauludega, millel olid tuntud viisid ja omaloodud vaimulikud sõnad.
Teisel õhtul esines ansambel Púr Múdd, kes pakkus elektroonilist muusikat. Kolmandal õhtul oli Taizé palvus. Lisaks oli ühel hommikul muusikaline palvus, mis toimus õues kohviku terrassil ja sobitus oma rahuliku ning loodust kirjeldava muusika ja sinna juurde loetavate psalmidega väga hästi Pilistvere looduse keskele. Muusikat oli JäPel erinevale maitsele, mis kindlasti rõõmustas osalejaid.

Peidetud, ent siiski kergesti leitav
Teemaks oli seekord „Peidetud aare“, mis tugines kirjakohale Mt 13:44–46. Seal on tähendamissõnad peidetud aar­dest ja hinnalisest pärlist, mis olid nii väärtuslikud, et leidjad olid valmis nende nimel kõik muu maha müüma. Meile on see õpetuseks, et taevariik on nii väärtuslik aare, mille nimel peame olema valmis kõigest loobuma ja laskma Jumalal olla oma elus esikohal.
Mini-piiblitundides, mis toimusid hommiku- ja õhtuprogrammide ajal, jagasidki kõnelejad mõtteid peidetud aarde teemal. Kõlama jäi, et ehkki taevariik on peidetud, on see siiski meie lähedal ja kergesti leitav, kui me vaid otsime. Otsides leiame üles ka oma annid ja vastused küsimustele – ehk kõik vajalikud juhised eluks.
Saime kuulda ka tunnistusi, kuidas inimesed on leidnud oma aarde ehk tee Jumala juurde. Aareteks nimetati ka meid endid. Jumala jaoks on iga inimene nii väärt aare, et Ta otsib seda inimest. Jumal pidas meid nii väärtuslikeks, et laskis oma Pojal meie kõigi pattude eest ristil surra.
Hommikuti võisid usinamad ärkajad võtta osa vabatahtlikust piiblikümblusest. See oli rahulik aeg Piibli uurimiseks kõigepealt üksi, siis paarilisega ning lõpuks kõik koos. Piiblikümbluse korraldaja oli otsinud välja kirjakoha ning koostanud küsimused, millele oli hea mõelda seda kirjakohta lugedes. Üheskoos tehti huvitavaid avastusi Piiblist.
Piibli uurimisega oli võimalik tegelda ka rühmatööde ajal. Siis sai valida väga erinevate tegevuste vahel – kes tahtis osaleda piiblitunnis, kes õppida paremini aega planeerima, jalgpalli mängima, Plussmeediaga koos videot tegema või midagi muud – nimekiri oli pikk.

Koguduse toetuseks
Kolmandal päeval toimus üks traditsioonilistest JäPe tegevustest – Vembu-Tembu turg. Seal sai olla hästi loominguline ja müüa ükskõik mida ehk siis komme, kallistusi, häid soove, soenguid – kõike, mis pähe tuli, et koguda raha heategevuseks. Üks noormees korraldas sel puhul lausa orelikontserdi. Vembu-Tembu turu tulud olid imetlusväärsed ning läksid seekord Pilistvere koguduse toetuseks. Koguduse õpetaja oli väga liigutatud.
Õhtuti, kui ametlik programm oli lõppenud, oli vaba aeg, kus sai külastada Pilistvere kogudusele kuuluvat Ingli suvekohvikut ja kuulata (ning vaadata) JäPe raadiot, mis tegutses Pilistvere pastoraadis. Eri õhtutel olid raadiot tegemas eri koosseisud, kes kõik olid humoorikad ning jagasid huvitavaid mõtteid ja mängisid rõõmsat muusikat.

Vastuseid vestlusringist
Lisaks muudele hetkedele oli JäPe programmis aeg, kus keskenduti konkreetselt kõikvõimalikele küsimustele vastamisele. Selleks oli vestlusring. Küsimusi sai eelnevalt anonüümselt kirja panna ja siis arutelu ajal vastasid neile peapiiskop Urmas Viilma, noortejuht Robert Bunder ja EELK Perekeskuse nõustaja Lea Saar. Vestlust juhtis Tartu Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets.
Küsimusi oli väga erinevatest valdkondadest – JäPe kohta käivatest küsimustest elu mõtte, usus kasvamise, kristlase piiride ning keeruliste eluolukordadeni. See oli kindlasti asi, mis oli noortele väga vajalik ja andis palju häid mõtteid. Vastajad tõid välja nii üldised põhimõtted kui võimalikke eriolukordi, et anda edasi võimalikult selget pilti.
Kokkuvõtteks oli JäPe väga tore, mitmekesine ja sisukas üritus, mis võimaldas liikuda noortel inimestel ikka Jumalale lähemale. Samuti oli võimalus puhata kõigest igapäevasest ja olla toredate inimeste keskel. Jumala õnnistus oli kindlasti JäPe üle. Seda võis näha kasvõi sellest, et ehkki ürituse alguses oli ilm päris jahe, saadi siiski öösel telkides hakkama ja vihma ei sadanud nende päevade jooksul kordagi.
Laura Jõgar

Pildigalerii:

Piiblitundi annab Ethel Suurküla.

Reedeses vestlusringis keskenduti eelnevalt kirja pandud küsimustele vastuste saamisele.

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)