Esileht » Uudis » Uudised »

Jagavad teadmisi ja hingeharidust

09.09.2015 | | Rubriik: Uudised

Tartu Peetri koguduse õpetaja praost Ants Tooming õnnistab kooliruumid lastele õppetööks. Teine klass on tulnud talitusest osa saama. Rita Puidet

Alanud kooliaastal rõõmustavad kristlikud erakoolid laste arvu kasvu üle, saades nii kinnitust oma vajalikkusest. Tartu luterlik Peetri kool kolis uutesse ruumidesse ja lasteaed laienes ühe maja võrra.

Pepleri tänaval, peaaegu Tartu Maarja kiriku vastas paikneva Mainori kõrgkooli poole sammus läinud kolmapäeva hommikul tavatult väiksemõõdulisi õppureid koos ema või isaga, sest maja kolmandal korrusel avati Tartu luterliku Peetri kooli õppekorpus.
Kolm aastat tagasi Maarja koguduse majas kuue õpilasega alustanud koolis on praegu 34 õpilast, sel aastal lisandus 17 õpilast, neist üks teise klassi. Klassiõpetaja Ave Gill, kes siinses koolis õpetab esimesest päevast peale, ütleb, et on saanud oma õpetajaameti jooksul unustamatu ja erakordse kogemuse.
Lapsed, lastevanemad ja õpetajad kogunesid kõige suuremasse, 1. klassi, et saada osa ruumide õnnistustalitusest. Aga ootamatusi tuleb elus ikka ette. Parasjagu oli kohale jõudnud lastele mõeldud toit ja direktor Tarvo Siilaberg pidi jääma seda vastu võtma. Nii jäi tal kuulmata, kas kõigil lastel on ikka peas selle kooli «hümn» «Ma olen väike karjane».
Lapsi ja ruume õnnistades soovis Peetri koguduse õpetaja praost Ants Tooming: «Teenige Jumalat rõõmsa lauluga, tulge tema väravatest sisse, kiitke tema nime. Olge siis rõõmsad Jumalas. Kes jumalariiki oma südames vastu ei võta kui lapsuke, ei pääsegi sinna.»
Hea oli näha ja kogeda, et väike kool muutub üha enam kooli nägu ja et väikesed punastes vestides koolijütsid olid õnnelikud ja õpihimulised.
Asjatoimetustest viimaks pääsenud direktor aga kinnitas, et väike töötajaskond on väga optimistlik, sest uus maja Tartu kesklinnas on suur leid ja õnnestumine. «Sisseelamine võtab aega, aga me saame koolina kasvada ühes majas,» sõnas ta, mõeldes ebamugavale olukorrale, mis oleks võinud tekkida.
Esialgne leping Mainori kõrgkooliga kehtib kaks aastat. Kui on vaja teha uus kasutuskord, vaadatakse see üle. Unistustes terendab muidugi Peetri kiriku taga asuv oma koolimaja.

Pühendunud lapse arengule
Lisaks juba kasutuses olevale kahele lasteaiamajale Roosi ja Punga tänaval on uksed avanud veel kolmaski ja selle õnnistas augusti viimasel päeval piiskop Joel Luhamets.
Supilinna vaikses miljöös Kroonuaia tänaval asuv õdus puumaja, kus varemgi lasteaeda peeti, sai uuenduskuuri ja suuresti tegid selle oma töötajad, abiks oli ka mõni lapsevanem. Neid on eri rahvusest, nii et siin õues kuuleb laste suust eesti keele kõrval ka inglise ja saksa keelt.
Lasteaia juhataja Külvi Teder võiks pidada õppetunni laseerimistehnikast, kanga värvimisest, puutööst, leiva küpsetamisest – siin hinnatakse naturaalseid materjale ja looduslähedust.
Lasteaiaõpetajaks kandideerimisel ei ole küll mõõdupuuks leivaküpsetamise oskus, kuid selles majas töötades tuleb see ära õppida küll. Kulutused maja sisseseadmisel osutusid paraku arvatust kallimaks, kuid mõttest ei loobutud.
«Oli väga raske, aga see kogemus andis meile palju juurde. Oleme saanud võtme, kuidas lapse arengule läheneda. Kuidas edasi anda hingeharidust ja kasvatada ühiskonda täisväärtuslikke kodanikke, et areneda just selles osas, mis on meile oluline,» sõnas avamisele tulnud lastevanematele ja linna esindajatele Külvi Teder.
Haridusosakonna juhataja Riho Raave aga sõnas: «Meie praktika näitab, et teie lasteaias ei ole järjekord kadunud, see tähendab teie vajalikkust.
Teie lasteaeda tahetakse oma lapsi panna ja see on nõutud. Teie tahate rohkem anda kui saada. Mul oli mure, et ega te käega ei löö, vaatamata tagasilöökidele. Mõte, et siin majas peab jätkama lasteasutus, on tänu teile teoks saanud. Õnnistust teile linna poolt.»
Rita Puidet

Kolmandat kooliaastat alustas ka Tallinna Kaarli kool, mille motoks on «Puu, mis kannab head vilja». Kool on jätkuks aastal 1996 alustanud traditsioonilisele lasteaiale. Seda õppeaastat alustati pidulikult kooli lipu õnnistamisega Kaarli kirikus. Lipu õnnistas peapiiskop Urmas Viilma. Kool alustas 20 õpilasega, praegu õpib seal 59 last, kooli direktor on Signe Aus.

1. septembril õnnistas peapiiskop ka Tallinna toomkooli lipu. 2011. aastal 26 lapsega alustanud kahe klassiga koolis õpib sellest sügisest 134 last. Kooli direktor on Egle Viilma. 2x Erakogu

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)