Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Jagati tunnustust loomeinimestele

26.01.2022 | | Rubriik: Kultuurielu
Kirjanik Paavo Matsin linnaväljakul linnakirjaniku stipendiumi vastu võtmas.Lilian Lukka.

Tunnustatud on kahte loomeinimest, kelle nimed on tuttavad ka Eesti Kiriku lugejatele.

Esimene neist Paavo Matsin, kes 17. jaanuaril kuulutati Tartus Koidula ja Jannseni mälestusväljakul 2022. aasta Tartu linnakirjanikuks. Ja teine helilooja Jüri Reinvere, kelle Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid aasta muusikuks 2021.

„Tartu saab uue linnakirjaniku juba kuuendat korda ning mul on hea meel, et Tartus jagub häid loomeinimesi. Linnakirjaniku stipendium võimaldab pühenduda kirjanikul rohkem loometegevusele ning annab indu uuteks teosteks,“ ütles linnapea Urmas Klaas.

Komisjoni otsus linnakirjaniku valimisel oli üksmeelne, sest tunti, et sellesse rolli on vaja uut boheemlaslikku huumorit, mida Paavo Matsin esindab oma teostes ja tegemistes. Stipendiumi antakse välja kuuendat aastat ja see on üks Tartu tegevustest UNESCO rahvusvahelise kirjanduslinnana.

Komisjoni esimees ja abilinnapea Lemmit Kaplinski sõnas, et Matsini tugevuseks on lai rahvusvaheline haare läbi mitmete tõlgete. „Paavo aitab kirjutada Tartut suureks ka Berliinis või Belgradis. Samuti on rahvusvahelised kontaktid ja koostöö olulised, et toetada Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 püüdlusi ning soodustada koostööd UNESCO kirjanduslinnade võrgustikus,“ kommenteeris Kaplinski.

Paavo Matsin on eesti õppejõud, kirjanduskriitik ja kirjanik ning Sirbi kriitikapreemia laureaat. 

Eesti Kiriku kolumnist oli ta 15 aastat tagasi. Tema kirjutised olid ausad ja pädevad. Paavo Matsin lõpetas viisakalt koostöö pärast seda, kui toimetuse kolleegium reageeris pahaste lugejate kirjadele, kelle meelest tema kolumn „Moodsad ajad“ (EK 21.02.2007) riivas kristlikke tõdesid.

Jüri Reinvere muusika kui ka sõna on algusest lõpuni läbi mõeldud kompositsioon.Kristel Neitsov-Mauer.

Aasta muusiku tiitli pälvis muusik Jüri Reinvere, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga. Jüri Reinvere valitigi aasta muusikuks 2021 ERRi muusikatoimetajate poolt. Aasta muusiku tiitel antakse Jüri Reinverele üle stuudiokontserdil 29. jaanuaril kell 16. Aasta muusiku tiitlit on ERR andnud välja juba 1982. aastast. 

Saksamaal elaval Jüri Reinverel oli 2021 erakordselt viljakas loominguaasta. Mitu ulatuslikku sümfoonilist teost sai esiettekande nimekatelt Saksa orkestritelt, nende hulgas Euroopa muusikaelu absoluutsesse tippu kuuluvad Berliini Filharmoonikud, Leipzigi Gewandhaus-orkester, Baieri Raadio sümfooniaorkester jt.

Lisaks heliloomingule on Jüri Reinvere viljakas esseist ja raadiosaadete autor. Esimesed raadiosaated tegi ta Klassikaraadios juba tudengipõlves, 1990ndatel aastatel. 

Helilooja Jüri Reinvere on ka üks 33 kandidaadist, kes esitati üheks riikliku kultuuripreemia saajaks aastapreemia kategoorias 2021. aastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest. 

30. septembril 2020. aastal ilmus Eesti Kirikus Kristel Neitsov-Maueri intervjuu „Helilooja Jüri Reinvere: elavate teoste isand“, kus selge maailmatunnetusega intervjueeritav ütleb: „Optimismi ongi raske leida. Läänemaailmas on tekkinud hävitamise ja lõhkumise tendents. Poliitika on muutunud ebaprofessionaalseks ja toimub mingi uste paugutamine. Väga murettekitav on haridustaseme langus ning ajaloo mõistmise kadumine.“ 

Sirje Semm

Kristus ütleb: Kes teid kuulda võtab, see võtab kuulda mind, ja kes teid kõrvale lükkab, see lükkab kõrvale minu. (Lk 10:16)