Esileht » Uudis » Uudised »

Jaani kogudus tunnustas tublimaid

16.12.2015 | | Rubriik: Uudised

Üks tänumärgi saajatest Jaanus Kõuts tänusõnu ütlemas. Vasakul õp Jaan Tammsalu. Tiiu Pikkur

Kolmanda advendi jumalateenistusel tähistati Tallinna Jaani kiriku 148. aastapäeva ja anti üle koguduse tänumärgid.

«EELK Tallinna Jaani koguduse tänumärk, mis koosneb hõbedast kaelaskantavast kotkaga ristist, ketist ja kotkakujulisest rinnamärgist, antakse ustavalt kogudust teeninule või mõnel moel märkimisväärselt koguduse ja kiriku heaks tegutsenule», seisab tänumärgi statuudis. Jaani koguduse tänumärki antakse välja alates 2008. aastast, märgid on nummerdatud. Märgi number 1 sai koguduse kauaaegne juhatuse esimees Osvald Lend.
Sel aastal anti märgid kahele staažikale koguduseliikmele, kahele noorte- ja lastetöö tegijale ning ühele inimesele väljastpoolt kogudust.
Irma Allos on koguduses vabatahtlikuna tegutsenud mitmel pool ja teeb seda jätkuvalt. Ta on pool sajandit kiriku erinevates koorides laulnud. Valve Eerik on kauaaegne vabatahtlik, kes tegutseb diakooniarühmas ja käsitööringis, laulab naiskooris, on olnud suvel kirikuvalvur. Noortejuht ja pühapäevakoolitöö koordinaator Helen Kuldkepp on väga aktiivne ja efektiivne töötegija. Jaanus Kõuts oli pikka aega pühapäevakooli õpetaja ja tegeles väga tulemuslikult lastetööga. On olnud ka koguduse nõukogu liige.

Tõhus abi remontimisel
Tänumärk annetati ka Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse ja miljööalade osakonna juhatajale Boris Dubovikule, kes on aidanud väga palju kaasa Jaani kiriku suurremondile ning hilisematelegi remontidele.
Koguduse õpetaja Jaan Tammsalu sõnul võitles Dubovik selle eest, et tulemus oleks kiriku jaoks võimalikult hea. «Ta ei ole olnud meie heade plaanide ja ilusate ideede elluviimise takistaja, vaid on kaasa aidanud sellele, et saavutaksime parima tulemuse. Viimased kaks tööd, mille parima lahendamise eest ta sel aastal hea seisis, on Jaani kiriku ette tehtud statsionaarne kapitaalne ratastoolitee ja kiriku sisevalgustuse täiendamine.» Tänumärgid andsid üle õp Tammsalu ja koguduse juhatuse esimees Peeter Grossberg.
Kolmanda advendipühapäeva jumalateenistusel teenisid õpetajad Jaan Tammsalu (pihikõne), Arne Hiob (jutlus), Eve Kruus ja Tõnis Nõmmik. Orelil mängis Kersti Petermann. Laulsid kõik koguduse koorid, dirigendid olid Aivi Otsnik, Reet Lend, Triin Lend ja Marelle Siitas.
Tiiu Pikkur

Tallinna Jaani kirik

Kirik ehitati, sest 14 000-liikmelisele eesti kogudusele jäi Püha Vaimu kirik kitsaks.
Nurgakivi pandi 8. septembril 1862.
Pühitseti 17. detsembril 1867.
Kirik sai endale evangelist Johannese järgi mugandatud nime – Jaani kirik.

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)