Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Jaani kirikus meenutatakse Roman Toid

02.10.2019 | | Rubriik: Kirikuelu
Toi_näitus_7970

Roman Toi oli kogu oma pika elu eestluse vaimu ja vaimsuse kandja.

Tallinna Jaani kiriku galeriis avati 18. septembril näitus heliloojast, pedagoogist, kirikumuusikust ja koorijuhist, säravast inimesest Roman Toist (1916–2018).

Näituse koostas Roman Toi 100. sünnipäevaks Eesti teatri- ja muusikamuuseum koostöös väliseesti muuseumiga (VEMU) Torontos. Kuraator on Mihkel Roolaid. Näitust on eksponeeritud nii Eestis kui Kanadas.
Avamisel kõnelesid vaimulik ja Jaani kiriku galerist Erkki Juhandi, Mart Lepik Torontost ja Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu nimel Iivi Zajedova.
Mälestusi maestrost jagas titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäe: oli ju just Roman Toi see, kes juba 1983. a otsis kirja teel kontakti õpetaja Salumäega, millest kasvas välja pikem koostöö uue lauluraamatu koostamisel. Tihedad sidemed maestroga olid ka organist Ene Salumäel, kes mitu korda Torontos Toiga kohtus ja hiljem tema mälestusüritusi korraldas. Toist jäi maha mahukas arhiiv, mis on jõudnud suures osas tänu Ene Salumäele Eestisse teatri- ja muusikamuuseumi.
Kohtumisi legendaarse muusikuga meenutasid veel õpetaja Arho Tuhkru ja kirikumuusikud Marelle Siitas ning Aivi Otsnik.
Toi kui ühe väliseesti tuntuma isiku elu ei saa kokku võtta ühe näitusega, seepärast soovitavad koostajad võtta väljapanekut kui vitraaži, mis kokku pandud erineva värvi ja kujuga kildudest, millest valguse läbimisel tekib uus kujutis. Roman Toi, väliseesti koorielu eestvedaja, oli väliseestlastele sama, kes oli kodueestlastele Gustav Ernesaks. Tema elust ja tegevusest võiks kodumaal rohkem teada.
Roman Toi oli Eesti Heliloojate Liidu vanim liige. Talle on antud Riigivapi IV klassi teenetemärk. Eesti Evangeelne Luterlik Kirik on andnud maestrole EELK Teeneteristi II järgu ja EELK elutööpreemia. Roman Toi on Viljandi linna aukodanik ning ta on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia.
Näitus Jaani kiriku galeriis jääb avatuks 22. oktoobrini.
Tiiu Pikkur

Käige nagu valguse lapsed – sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões. (Ef 5:8b,9)