Esileht » Online » Online artiklid »

Jaani kirikus lõppes kolm aastat kestnud remont

17.07.2011 | | Rubriik: Online artiklid

Kolm aastat kestnud remont Jaani kirikus on lõppenud, homme hommikul peab kogudus piduliku tänujumalateenistuse ja kell 15 annab vanamuusikaansambel Heinavanker kirikus esimese kontserdi.

Jaani kiriku kasutamine vajus tagaplaanile pärast toomkiriku kasutusele võtmist 1990.

Kui Haapsalu valmistus tähistama linna 725. aastapäeva, tõstatas kiriku fassaadi kordategemise koguduse juhatuse liige, ettevõtja Sulev Saareväli, kes oli nõus annetama selleks 300 000 kr.

Kogudus oli just lõpetanud kellaprojekti, millega sai vahitorn kaks uut kella, ja võttiski käsile uue töö. Linna muinsuskaitse peaspetsialisti Tõnis Padu andmeil krohviti viimati kiriku seinu 200 aastat tagasi, suurremondi ajal 1789

Eesmärk on kirik turistidele avada

Fassaadiremont algas novembris 2008 ja lõppes mullu. Selle sisse jäi ka hulk muid töid, sh välisukse ja akende kordategemine. Kõik kokku läks maksma 1,5 mln kr ehk 96 000 eurot.

Et üks töö tingis teise, kandus töö kiriku sisemusse. Eesmärk oli avada kirik taas kohalikele ja turistidele.

"Kunsti ja vaatamisväärsuste poolest on Jaani kirik hoopis teisest klassist kui toomkirik," ütles koguduse õpetaja Tiit Salumäe. "Ainuüksi kivialtar, kantsel ja vanad hauakivid on suur haruldus."

Sisetööde aluseks oli Illar Kannelmäe projekt, töö üle tegi järelevalvet Tõnis Padu. 2010 korrastati ajaloolised hauaplaadid ja kooriruumi põrand. Kirikusse toodi sisse kaugküte. Hooldusremondi sai orel, aga orelimeister Toomas Mäeväli käis pilli timmimas veel sel neljapäevalgi.

Jaani kirikus on Läänemaa suurim orel, ehitatud 1933. Orelimeister Gutdorf kasutas selleks mitme oreli vilestikku, eriti väärtuslikud on Jaani oreli flöödiregistrid.

"Ta ei ole kontsertorel, aga igati kasutatav," lisas Salumäe.

Tänavune suurim töö oli paeplaatidest põranda tegemine.

Edasi loe Lääne Elust.

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)