Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jaani kiriku 150. sünnipäev

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Jaani kiriku tornikellade esimest mängu kuulas platsitäis rahvast.
Tiiu Pikkur

Kolmas advendipühapäev, 17. detsember oli Tallinna Jaani kogudusele eriti pidulik päev, sest tähistati kiriku 150. aastapäeva.

Jaani kirik – esimene eestlastele ehitatud kirik Tallinnas – pühitseti 150 aastat tagasi 1867. aasta kolmandal advendipühapäeval ja ka siis oli see 17. detsember. Et kuupäev nii täpselt kokku langes, otsustati juubelipäev üles ehitada nii, nagu oli pühitsemispäevalgi.
Hommikuhämaruses koguneti Püha Vaimu kirikusse palvusele. Ka 150 aastat tagasi tuldi Püha Vaimu kirikust teenistuselt ja liiguti orkestri saatel mööda Harju tänavat Jaani kiriku ette, kus lauldi mõned laulud ja mindi sisse jumalateenistust pidama. Jaani kirik ehitati (1867), sest rahvas ei mahtunud Püha Vaimu kirikusse jumalateenistustele enam ära.

Jumalat kiites
Palvuse pidanud õp Gustav Piir lausus, et Jumal on alati kandnud oma kirikut ja oma kogudust. „Sellepärast võite ka täna siit hõisates edasi minna, tänuga laulda, palves Jumalat kiita ja tunda heameelt kellahelina juures, et Jumal on teid hoidnud, kasvatanud ja kinkinud teile armuaega.“
Ta ütles Jaani koguduse rahvast teele saates: „Täna on rõõmupäev. Kui te asute siit paigast teele, siis kiitke Jumalat, tänage Issandat kõige hea eest ja paluge, et Jumal kingiks teile oma abi, armu ja rahu, et järgmised aastad võiksid olla õnnistusrikkad – õnnistusrikkad Jumala auks, kaasinimeste kasuks ja meie endi lunastuseks.“
Lauldi kaks laulu, mida lauldi 150 aasta eestki vahetult enne seda, kui kogudus kolis ümber Jaani kirikusse, ning asuti teele Vabaduse väljaku ja oma kiriku poole, ees mürtsumas politsei- ja piirivalveorkester.

Tornikellade muusika
Vabaduse väljakule oli kogunenud juba suur hulk rahvast, kell 9.40 hakkasid Jaani kiriku tornikellad esimest korda helisema, mängides üle 20 minuti jõulumeloodiaid. Kõlas järjest kogu see muusika, mida advendi- ja jõuluajal 6. jaanuarini iga päev kella 7–24 täistundidel kuulda saab. Kellamängu teeb 25 eri suuruses kella, mis jäävad ka pärast jõule igal päevasel täistunnil kauneid koraale mängima.
Kümmekond minutit enne jumalateenistust musitseerisid kirikus Robert Jürjendal ja Madis Metsamart. Kirik sai kiiresti viimse pingini rahvast täis. Ja täpselt kell 10 saabus protsessioon, kus nii omi kui kaugemaid vaimulikke, kõik nii või teisiti Jaani kirikuga seotud: peapiiskop Urmas Viilma, emeriitpeapiiskop Andres Põder, Mikkeli toompraost Juha Palm, Lääne-Harju praost Jüri Vallsalu, Tallinna praost ja koguduse õpetaja Jaan Tammsalu, koguduse õpetajad Toomas Paul, Arne Hiob ja Eve Kruus; Urmas Karileet (Käsmu ja Narva), Pirjo Palm ja Ilkka Paukkala (Mikkeli); Stephen John Knowers (anglikaani preester) ning diakon Erkki Juhandi.
Laulsid koguduse koorid Aivi Otsniku, Reet ja Triin Lendi ning Marelle Siitase juhatusel. Solist oli Marek Sadam, organistid Tiia Tenno ja Maris Oidekivi-Kaufmann ning muusikud Martin Trudnikov, Tabasalu brassansambel ja Jaani kiriku projektipasunakoor.

Kristuse kirik
Jutlustas peapiiskop Urmas Viil­ma, kes märkis, et kuigi siin kirikus pole täna 6000 inimest, nagu väidetavalt oli 150 aastat tagasi, on see siiski kirik Tallinna südalinnas, kus õpetaja ei pea kunagi kurtma kirikuliste vähesuse üle. Ta rõhutas, et iga hoone on Jumala koda seni, kuni seal elab kogudus.
„Nõnda on ka Kristuse kogudus ja tema Kirik elus seni, kuni on usku, mis omakorda tuleb kirikutes kuulutatud Jumala sõnast ja jagatud sakramentidest. Nõnda on hoone ja kogudus omavahelises sõltuvuses. Ja see on hea sõltuvus! Just seda head sõltuvust tahan soovida tänasel pidupäeval Tallinna Jaani kogudusele. Soovin, et siin võlvide all elaks aktiivne, innukas, oma eluga Kristust järgiv ja tunnistav kogudus, mida teenivad ustavad, haritud ja aktiivselt palvetavad karjased.“
Jumalateenistuse järel said tervituseks sõna sõpruskoguduse Mikkeli toompraost Juha Palm ja Tallinna linnapea, Jaani koguduse liige Taavi Aas.
Igal aastal antakse Jaani koguduse aastapäeval viiele inimesele koguduse hõbedast tänumärk ja kaelaketiga tänurist, nii ka sel aastal. Jagati ka mõned Jaani kiriku ja EELK vapiga hõbedast või hõbetatud meenemündid ning väike kingitus kõigile kellamängu kellade kinkijatele. Järgnes ühine sünnipäevatordi söömine.
„Tahan, et Jaani kirik oleks ka tulevikus alati koht, kus inimesed tunnevad soojust ja armastust – armastust armastuse­apostel Johannese kirikus,“ on õpetaja Jaan Tammsalu soov.
Tiiu Pikkur

Tallinna Jaani koguduse 2017. a tänuristi ja -märgi saajad
Jaani kogudus on 2008. aastast andnud välja 57 tänuristi ja -märki.
58. Enn Jaanisoo – Eesti esimeste piiblite kogu ja juubelimüntide kinkija
59. Marju Raabe – kirikutekstiilide korrashoidja ja uuendaja
60. Anne Vaino – lauluraamatu numbrite uuendaja
61. Valve-Eha Ennok – kauaaegne vabatahtlik, kiriku koristaja, naiskoori laulja
62. Heiki Neeme –  mitmekülgselt kogudust ja kirikut aidanu