Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ivalo Randalu pälvis Lepnurme ühekordse stipendiumi

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Ivalo Randalu Suure-Jaani muusikafestivalil. Jaanus Siim

Kuusalu valla aukodaniku, organisti ja helilooja Hugo Lepnurme 105. sünniaastapäevale pühendatud ühekordse stipendiumi pälvis muusikakriitik, helilooja ja eesti orelimuusika pikaaegne propageerija Ivalo Randalu.

Preemia suurus on 1000 eurot, mis laekus Kuusalu vallavalitsusele annetusena. Vallavalitsus lisas preemiale maksudeks kuluva summa. Ettepaneku määrata preemia Ivalo Randalule tegi muusikaprofessor Andres Uibo.
Eristipendium oli planeeritud üle anda 31. oktoobril Kuusalu kunstide koolis Hugo Lepnurme 105. sünniaastapäevale pühendatud orelikontserdil. Kuna Ivalo Randalu seal osaleda ei saanud, viisid vallavanem Urmas Kirtsi ja Andres Uibo stipendiumi Ivalo Randalule koju Tallinna.
Kuusalu valla koduleht annab teada, et professor Andres Uibo põhjendas preemia andmist sellega, et väga palju on häid interpreete ja mängijaid, kuid keegi peab neid tutvustama, nendest rääkima: „Randalu on enda kohta väga õigesti öelnud, et ta on eesti orelimuusika kellalööja. Tema teened muusikaelu propageerimisel on väga suured. Ta on kirjutanud raamatuid, kontserdikriitikat ja arvustusi, rääkinud raadios, olnud 33 aastat orelifestivali propageerija.“
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ütles, et annab preemia rõõmuga üle: „Kuusalu vallas on 12 aukodanikku ning neist kaks on Lepnurmede suguvõsast – vennad Hugo ja Arno.“ Ta lisas, et Kuusalu vallas on Hugo Lepnurme stipendiumi statuut, aastaid andis vald välja ka vastavat stipendiumi, see jäi vahepealsetel aastatel rahanappusel soiku, kuid võiks nüüd taaselustada.
Oluline algatus seoses Lepnurmega on Kuusalu kunstide koolile Lepnurme nime andmine. Vallavalitsus on saanud nõusoleku koolilt ning Lepnurmede suguvõsa esindajalt. Kui nime andmisega nõustub ka volikogu, võiks kool hakata uuest õppeaastast kandma nime Hugo Lepnurme nimeline Kuusalu Kunstide Kool.
Kool on Hugo Lepnurmega tihedalt seotud. 2014. aastal renoveeriti koolis esimesel korrusel ruum, mis nimetati Lepnurme saaliks, seal toimuvad ka orelitunnid. Koolile kinkis toona esimese oreli Kuusalu orelimeister Toomas Mäeväli, kes tõi oma kodust üle 100 aasta vana koduoreli. 2018. aastal soetas kool uue digitaaloreli.
Juubelikontserdil meenutasid Lepnurme endine koori- ja orkestrijuht, emeriitprofessor ja praegu Kuusalu kunstide kooli õpetaja Olev Oja ning orelimeister Toomas Mäeväli. Toomas Mäeväli ütles, et teadis Hugo Lepnurme kogu oma elu. Kuusalus oli traditsioon, et lauritsapäeva jumalateenistusel mängis orelit just Lepnurm. Sageli tuli enne mängima hakkamist orelit kiiresti kõpitseda, sest see on olnud läbi aegade kapriisne.
Mäeväli iseloomustas, et Lepnurme helikeeles oli eesti rahvamuusika seotud Prantsusmaal õpituga. Hilisematel aastatel olid Toomas Mäeväli ja Hugo Lepnurm kolleegid Tallinna toomkirikus – Lepnurm mängis orelit ja Mäeväli istus oreli sees, sest enne remonti oli toomkiriku orel nii kehvas seisus, et mängimise ajal tuli käsitsi tõmmata klahve, mis ise enam tagasi ei liikunud.
Eesti Kirik