Esileht » Uudis » Uudised »

Istutame reformatsiooni juubeliaastal 500 õunapuud

17.08.2016 | | Rubriik: Uudised

Ref500_logo_tsitaadiga500 aasta möödumist reformatsiooni algusest 31. oktoobril 2017 tähistatakse üleilmselt. Eesti rahva jaoks on see usupidu, mille keskmes on inimest vabastav evangeeliumi sõnum.

Peapiiskop Urmas Viilma kutsub üles reformatsiooni aastapäeva tähistama õunapuude istutamisega kõikjal üle Eestimaa. «Kutsun kõiki üles tähistama juubeliaastat üle Eestimaa kõikides linnades ja valdades, külades ja alevites, kõigis kihelkondades ja kogudustes, aga ka kodudes õunapuude istutamisega,» on öelnud peapiiskop.
Üleskutse on inspireeritud reformatsioonilise liikumise algataja Martin Lutheri ligi 500 aastat tagasi öeldud mõttest: «Kui ka teaksin, et homme on maailma lõpp, istutaksin täna veel õunapuu.»
Peapiiskop ütleb, et võiksime aasta jooksul istuda Eestimaale 500 õunapuud ja nende istutamisega võib kohe algust teha. Esimesed juubeliaasta ametlikku algust tähistavad puud istutatakse Tallinna Jaani kiriku kõrvale haljasalale 9. oktoobril pärast hommikust jumalateenistust.
Juubeliaasta tähistamine lõpeb samuti õunapuu istutamisega usupuhastuspühal, 31. oktoobril 2017 Tallinna Piiskopliku Toomkiriku kõrvale Piiskopi aeda.
«Olgu õunapuude istutamine ärevate aegade keskel sümboolne märk õitsevast lootusest helgemale ning paremale tulevikule ja igavesele elule,» lausub Urmas Viilma oma üleskutses.
Reformatsioonilise liikumise alguseks peetakse 31. oktoobrit 1517, mil augustiinlaste ordu preester ja teoloog Martin Luther naelutas Wittenbergi linnakiriku uksele 95 tolleaegse kirikuelu valupunktidele osutavat teesi, mille üle soovis pidada avalikku arutelu.
Juubeliaastat tähistatakse suurejooneliselt üle maailma. Eestimaal saavad juubeliaasta tähistamisega seotud üritused alguse käesoleva aasta lõikustänupühal, 9. oktoobril kell 17 Tallinnas Oleviste kirikus toimuva oikumeenilise tänujumalateenistusega.
Konsistooriumi kantseleil on kokkulepe Tallinna Kadrioru pargi juhtkonnaga, et vajadusel võivad nemad aidata soovijaid kultuurõunapuu istikute soetamisel. Juubeliaastal istutatud õunapuude arvust ja istutamise kohast palutakse teada anda konsistooriumi kantselei telefonil 627 7350 või e-postiga konsistoorium@eelk.ee. Samadelt kontaktidelt saab infot Kadrioru pargi istikute pakkumisest.
Eesti Kirik

Püha, püha, püha on vägede Issand! Kõik maailm on täis tema au! (Js 6:3)