Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Issand ehitas koja

07.09.2016 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

Valga JaaniLäinud nädalalõpul kutsus Valga Peetri-Luke kogudus linnarahvast ja külalisi üheskoos Jumalat ja inimesi tänama heade sõnade ja kiituslauludega 200aastase pühakoja (fotol) eest.

Piiblis on palju kirjakohti, kus kõneldakse kojaehitusest. Üks tuntumaid on Ps 127:1: «Kui Issand ei ehita koda, tühja vaeva näevad siis ehitajad temaga.» Seda uhkuse tunnet, millega Valga saksa Jaani kogudus puithoonetega provintsilinna kivikirikut 1787. aastal ehitama asus, on võimatu mõõta. Sedasama uhkust ja tänulikku meelt tunneb ühinenud Peetri-Luke kogudus, kellele kirik pärast sakslaste lahkumist kuulub.

Kojahoidjad
Neid inimesi, kes laupäeval mööda punast 21 meetri pikkust vaipa kirikus tänujumalateenistusele sammusid, oli palju. Oleks rohkemgi mahtunud, sest kirikus on 800 kohta. Kirikuliste seas oli ka koguduse eelmine õpetaja Heino Nurk ja kogudust peaaegu 30 aastat teeninud emeriitõpetaja Peep Audova.
Jutuajamises meenutas Audova, et aastal 1941 põletas hävituspataljon maha Kesk tänava, mille ääres kirik seisab. «Kiriku harikatus oli tõrvapapist. See oli imede ime, et kirik ei süttinud. On midagi uskumatult head, et sellises kohas on selline orel,» mõtles Audova ameerika organistile James David Christiele, kes suvel Valgas käis, et ainulaadsel Ladegasti orelil (1867) mängida.
Kolm päeva peetud pidustustel kõlas loomulikult ka orel. Reedel mängis pilli Tiia Tenno, laulis sopran Pille Lill. Kontserdil viibis ka Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku metropoliit Stefanus. Jumalateenistustel mängis koguduse organist Jüri Goltsov. Max Filke «Missa in honorem St. Caroli Boromaei» kandis tänujumalateenistusel ette Tõrva kammernaiskoor.
Kirikupingis satun jutule leerilapsega aastast 1959, proua Lindaga ja varasemast tuttava, kümmekond aastat diakooniamaja perenaise ametit pidanud Virvega. Aga ka nooremasse põlvkonda kuuluva Karin Varblasega, kes naljatab, et on augustis kirikus elanudki. Kirikus on üleval kolm näitust: Koivamaa loodusest, mille autor ta on, Eineri koolist ja kiriku ajaloost. Viimane näitus sai oma kohale mõni tund enne jumalateenistust.
Pühapäevasel jumalateenistusel andis Valga praost Vallo Ehasalu üle EELK tänukirjad 19 inimesele, sealhulgas Maarja Paulile, kes aastaid käis Tallinnast Valka jumalateenistustel orelit mängimas.

Mul on unistus
Jumalateenistustel oli palju külalisi: piiskop Joel Luhamets, praostid Vallo Ehasalu (jutlustas laupäeval) ja Ants Tooming, abipraost Mart Jaanson, Ylistaro sõpruskoguduse õpetaja Jarmo Happonen (jutlustas pühapäeval), teisi vaimulikke ja linna ning asutuste esindajaid.
Meenuvad maavanem Margus Lepiku sõnad, et sõltumata lipu värvidest on pühakojas  räägitud armastusest ja õpetatud kümmet käsku. Ta sõnas, et linnal on unistus remontida kirik ja sellest sündis 12 aastat tagasi sihtasutus. Kui kirikut ehitati 30 aastat, siis remont loodetakse kiiremini lõpetada.
Linnapea Kalev Härk aga viitas ligimesearmastusele, mis peaks kõiki liitma, jagas kiidusõnu õpetajakandidaat Margus Suvile ja kogudusele kingitust üle andes sõnas: «Jumal vaadaku ülevalt, et me toetame seda koda.»
Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda. (1Jh 4:21)