Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Inspireeriv – muusikal jõuluevangeeliumist

08.12.2021 | | Rubriik: Uudised
Hetk muusikali proovist  Mustamäe kirikus. Erakogu

Üle 50 vabatahtliku lööb kaasa Mustamäe koguduse ja Misjonikoori koostöös sündinud muusikalis. 

Mustamäe Maarja Magdaleena kogudus on väike kasvav kogudus, kelle suurim soov on jagada evangeeliumi oma piirkonna inimestele. Misjonitöö on huvitav, sest koguduse väike liikmete arv paneb aina enam pingutama ja leidma uusi võimalusi Jumala sõna jagamiseks. 

Rollid, kostüümid ja kõik muu

Koguduse vaimuliku Tiina Klementi ja Misjonikoori liikmete ühisest jutuajamisest 2021. aasta varakevadel koorus välja idee teha midagi uut ja inspireerivat, mis liidaks kokku muusika, uue avara kirikuruumi ja Piibli sõnumi. Veidi huumoriga öeldes valisime lihtsama vastupanu tee jõuluevangeeliumi jutustamiseks, sest lugu ise on huvitav, koguduse all tegutseb ka Misjonikoor oma andeka juhi ja kauaaegse kirikumuusiku Maarja Vardja käe all. Lisaks lootsime saada aasta lõpuks ka kiriku ehitamisega piisavalt kaugele. 

Varakevadel asus Maarja Vardja jõuluevangeeliumi laulusõnadesse ja nootidesse komponeerima. Tekst ja ülesehitus vajas veel mõnda ideekorjet ja settimist, kuid suveks oli ka libreto valmis ja septembrist võis alata intensiivne töö. Matis Metsala tegi ja salvestas muusika fonogrammid. Lisaks tuli leida osatäitjad nii solistide, peategelaste kui kõrvaltegelaste rollidesse, valmistada ette kostüümid, rekvisiidid, dekoratsioonid, reklaamid ja lava, teha rohkelt proove nii koori kui osatäitjatega. 

Mure, et kas me ikka saame piisavalt hästi hakkama, vaheldus rõõmuga korda läinud saavutustest proovides ja ideekoosolekutelt. Peaaegu kogu toimkond töötas vabatahtlikuna oma vabast ajast. Koos kooriga on osalejaid üle 50 vabatahtliku lastest eakateni. Appi tõttasid inimesed ka teistest kogudustest, kes omakorda kutsusid kaasa oma tuttavaid, sest Mustamäe kogudus on liialt pisike, et kõiki muusikaliga seotud rolle täita. 

Misjonikoor tegutseb Mustamäe koguduse all 2020. aasta septembrist. Varem EELK Misjonikeskuse juures tegutsenud ja 1987. aastal sama asutuse poolt loodud koor ei saanud pärast misjonikeskuse ümberorganiseerimist samas kohas jätkata. Mustamäe kogudus haaras võimalusest kinni ning pakkus Misjonikoorile uue kodu oma vastses hoones. Maarja Vardja, kes varemgi oli osalenud Mustamäe koguduse muusikatöös, sai koguduse uueks kantoriks.

Rõõmsat äratundmist  

Jõuluevangeelium, mis on juba 2000 aastat sama, ei ole tegelikult kunagi vana, vaid alati uus. Nii kannab ka muusikal kristlusele olulisi tarkuseteri igas vanuses osalejate ja pealtvaatajateni. Suure osa muusikalist täidab Maarja Vardja imeline muusikali jaoks spetsiaalselt kirjutatud uuslooming Misjonikoori, lastekoori ja suurepäraste solistide Elina Salumäe, Jüri Liiva ja Teet Rasmus Kauri esituses. Sõnaline osa ja sisuline ülesehitus on allakirjutanu, koguduse esimehe ja koguduse ajalehe initsiatiivgrupi juhi sulest, kes on erinevate kirjandusžanritega kätt proovinud ka varem. Loodetavasti toob tegelaste omavaheline vestlus nii mõnigi kord rõõmsa äratundmise laste igapäevasest maailmatunnetusest.  

Et mitte kogu libretot ära rääkida, võib vihjeks öelda, et jõululoole heidetakse pilk hoopis uutest kõrgustest. Loo keskmeks on lugu Jeesuse sünnist, seega on ka peategelane imikueas. Jätame iga vaataja arvata, kas tegemist on päris beebiga või nukuga. Muusikali esietendus on 18. detsembril Mustamäe kirikus. Lugu esitatakse ka 19. detsembril samas kohas, mõlemad algavad kell 16. 

Laupäevane etendus toimub palvuse ning pühapäevane jumalateenistuse osana. Maski kandmine on loomulikult kohustuslik. Kui Jumal lubab, loodame muusikali etendustega jätkata järgmistelgi aastatel ning viia rõõmsat jõulusõnumit valguse sünnist kuulajate-vaatajate südamesse.

Jaana Maria Unga

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)