Slava Ukraine
Esileht » Pühapäevaks » Mõte pühapäevaks »

Inimsüda on enam kui organ

29.01.2003 | | Rubriik: Mõte pühapäevaks

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures.
Ps 66:5
Mõnikord ütlevad inimesed, et Jumal on halb ja kuri, laseb Ta ju nii paljudel halbadel asjadel sündida. Ma kardan sellist Jumalat, ütlevad nad, kuidas ma saan Teda armastada.
Martin Luther aga seob «Väikeses katekismuses» need sõnad kokku, öeldes: «Me peame Jumalat kartma ja armastama…»
Jumala vägi on suur, nii suur, et võib vankuma panna ilmamaa alustalad, saati siis inimsüdamed. Ja ometigi on kardetavam ja samas imelisem just see, mida Jumal korda saadab südametes.
Muidugi võib tänapäeva materialismist läbiimbunud inimene mõelda sarnaselt ühele andekale õpilasele, kes kaastundlikult mulle otsa vaadates ütles: «Õpetaja, kas teie ei tea, et süda ei tea ega tunne midagi, ta ei räägi, ta on lihtsalt üks elund, lihtsalt süda. Muud ei midagi.»
«Jumal on kardetav oma tegemistes inimlaste juures,» hüüab laulik. See, kelle Jumal läbi katsub, keda Ta viib läbi tulest ja veest, keda sulatatakse otsekui hõbedat, see ei saa enam öelda, et süda on lihtsalt üks elund. Sest temal on kogemus ja teadmine ja osasaamine imest.
Loodu pürib oma Looja poole. Küll sellele vastu võideldes, trotsides, iseenda õigust otsides, siiski lõpuks Jumala väele alistudes. Nii suur on Jumala vägi, et isegi teadmata palju, oskamata oma tundeid ühel hetkel enam kuidagi hinnata või seletada, tõuseb inimese süda vastu Jumalale.
«Eks mu sõna ole nagu tuli,» ütleb Issand prohvet Jeremija suu läbi, «või nagu vasar, mis purustab kalju.» See, et Jumal mitte ainult minevikus, hallidel aegadel, vaid ka täna inimsüdameid muuta suudab, teeb Ta tõepoolest kardetavaks paljude jaoks.
Aga nii nagu hommik saabus täna, saabub ta ka homme ja ülehomme, kooskõlas Jumala seadustega, küsimata midagi sellest, mis inimesed selle kohta arvavad, nii ka Jumal, kes elab ja tegutseb kõikjal, õpetab meid tegelikult sama vääramatu järjekindluse ja kannatlikkusega.
Ehk küll meie silmad ei suuda alati näha Tema tegutsemise jälgi, ei ole meil vähimatki põhjust kahelda, et Ta eesmärgile jõuab – muudab inimsüdameid ja selle kaudu maailma.
Ja tulemus võib meie silme ette kerkida ehmatava imena, just siis kui seda kõige vähem oodata oskame.
Katrin Keso-Vares

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)