Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Inimene on igal ajal armastajaks loodud

23.12.2020 | | Rubriik: Kultuurielu, Persoon minevikust
Kõvakaanelises raamatus on 152 lk, formaat 210 x 130 mm.

Kirjastus SE&JS üllatas taas väärtkirjandusega. Nimelt ilmusid äsja raamatuna Vello Salo palved ja hommikumõtisklused.

Kuigi isa Vello lahkumisest saab aprillis kaks aastat, oleks ta nagu ikka koos meiega. Äsja sai Pirita kloostris sisustatud tema mälestustuba, nüüd antakse meile lugemiseks tema palveid ja mõtisklusi.

Südamlikus sissejuhatuses kirjutab Viivi Luik: „Padre Vello karmide sõdurinaljade ja näilise lihtsuse maski taga oli varjul hoopis midagi muud. Terviku nägemise võime, oskus orienteeruda nii maistes kui taevastes asjades. Kultuuris.“ Väike sissejuhatus on abiks mõistmaks kõike järgnevat.

Oma eluaja jooksul paljusid aegu näinud Vello Salo vaatlused ja elukogemus pakuvad täna, mil maailma on vallutanud enneolematu kriis, suurt tuge ja hingekosutust. Ja otse tänasesse Eestisse, kus valmistutakse referendumiks armastuse ja abielu teemal. „Inimene on õnnelik vaid siis, kui ta armastab, sest ta on armastajaks loodud. Miski muu ei tee inimest õnnelikuks.“ Kas me vajame õnnelikke inimesi? Ilmselt vajame, et meil kõigil oleks parem üheskoos elada.

Käsikirja koostas kultuuriloolane, filosoof Ivar Tröner, toimetas Anu Saluäär, kujundas Andres Tali. Ivar Tröner on kokku kogunud tekstid, mida Vello Salo esitas raadio- ja telemõtisklustena. „Ajaliku ja ajatu“ saatesarja vaatajale kerkib neid tekste lugedes vaimusilma ette esineja elav nägu, raadio hommikupalvuste kuulajale kostab mälukõrva tema iseloomulik sügav, soe ja veenev hääl.

Jõulude aegu sobib veel üks tsitaat raamatust: „Jõulud on jälle ukse ees. Vähestel on võimalik Petlemma rännata, kuid me kõik saame avada oma südame Jumalale, kes tuleb lapsena meie juurde.“

Vello Salo (5. XI 1925 – 21. IV 2019) lugu: Koolipoisina Viljandimaalt Lalsist Soome sõtta, Soomest Saksamaale, „Tšehhi põrgust“ Rooma, Igavesse Linna. Reaalainete õpingud Fribourgis ja Amsterdamis, teoloogiaõpingud Roomas, Münsteris, Jeruusalemmas. Vatikani Raadio eestikeelsete saadete toimetaja. Ühemehekirjastus „Maarjamaa“. Vana ja Uue Testamendi professor Iraagis Mosulis. 1976 – teoloogiadoktor. 1976–1991 Vana Testamendi professor Kanadas Torontos. Alates 1993 – Tartu ja Tallinn. Külalisprofessor Tartu ülikooli usuteaduskonnas. 2001. aastast kuni surmani Pirita kloostri preester.

Sirje Semm

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)