Esileht » Uudis » Esileht »

Inglissarv, harf ja tuhatkond lauljat lubavad erilist pidu

13.06.2012 | | Rubriik: Esileht, Kirikuelu, Muusika
Tuuliki Jürjo taktikepi all on pühapäeval mitte ainult lauljad, vaid ka kokad ja muud abimehed, kes peo õnnestumisse panustavad.  Erakogu

Vaimuliku laulupäeva peakorraldaja Tuuliki Jürjo kutsub pühapäeval, 17. juunil kõiki Suure-Jaani, sest vaimulikul laulupäeval saab laulupeo tunde kätte.

Kui EELK Kirikumuusika Liit avas septembris registreerimise vaimulikule laulupäevale, saadi tuhat esinejat kiiresti kokku. Järelikult on inimesi liitvaid suuri kooslaulmisi väga vaja, arvab liidu juhatuse esimees ja ürituse üks korraldaja Tuuliki Jürjo.
Päev saab olema tõeliselt muusikarohke ja pikk ning on mõeldud tervele perele. Kuulda saab kirikukoore, aga ka professionaalseid muusikuid, sest päev varem algab Suure-Jaanis jaanipäevani kestev muusikafestival. Idee ühendada kaks muusikasündmust pakkus välja Andres Uibo, oma panuse andis Jüri Ehasalu, tänu kellele on vaimulik laulupäev kõigile tasuta. Päevaga märgitakse 30 aastat tagasi Andres Põderi korraldatud laulupäevi samas. Peapiiskop on ka pühapäevase peo patroon.
Et päevale elu sisse puhuda, tervitab varahommikusi tulijaid pasunamäng kiriku- ja tuletõrjetornist. «Tõsise etteaste teeb juba üheksa ajal Vox Clamantis. On jumalateenistus, mälestushetked kalmistul,» tutvustab päeva algust Tuuliki Jürjo.
Tõnis Mäe esituses saavad «Palvet» kuulda õhtul kõik laulupeolised. Küll ei saa proovides olijad käia Tõnis Mäe ja Hortus Musicuse kontserdil, mis algab kell 14 kirikus ja Orthodox Singersi kontserti kell 16 õigeusu kirikus. Nende kuulamiseks tuleb pilet lunastada.
Organist Toomas Trass mängib kell 17 kirikus orelit, et luua meeleolu laulupeoks.
Laulupidu läheb lahti kell 17.30 tule pühitsemise, rongkäigu ja kirikukellade helistamisega. Kuidas korraldajad hakkama saavad, et seitse puhkpilliorkestrit lühikesele teele kirikust laululavani ära jagada, kuuleb kohapeal. «Ilmselt saab kõvasti mürtsu olema,» arvab Tuuliki. Keeruline on ka lauljate mahutamisega laululavale. Aga küll kõik korda läheb.
Toomas Trassi «Ave Maria» ettekanne on kirikukooridele väike pähkel, solistiks on siin Laili Jõgiaas. Lootus on dirigent Mikk Üleojal, kes peab professionaalse orkestri ja amatööridest lauljad kokku sulatama. Projektorkester on kokku pandud muusikutest, kes muidu töötavad kas ERSOs, Estonia orkestris või mujal orkestrites. «Orkester on erinevate kõlatämbritega, natuke pelgame, kuidas harfi õuetingimustes häälestada. Torukellad ja puhkpillid saab häälde, aga inglissarv ja muud väheesinevad pillid tahavad spetsiifilist häälestust, stabiilset temperatuuri. Pillid ei tohi tilkagi vett saada, harfiga juba vihmavarju ei jookse,» avab Tuuliki korralduse telgitagust.
«Esineja sel päeval nälga ei jää, neile pakub vald tasuta suppi, aga suurem pere võiks väikse moonakoti igaks juhuks kaasa võtta,» on Tuuliki soovitus peole tulijaile.
Rita Puidet

Kiidetud olgu Jumal, meie Issanda Jeesuse Kristuse Isa, kes oma suurest halastusest on meid uuesti sünnitanud elavaks lootuseks Jeesuse Kristuse ülestõusmise läbi surnuist. (1Pt 1:3)