Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Ingeri kirikus tähistati Puškino koguduse aastapäeva

10.01.2018 | | Rubriik: Kirikuelu

Kiriku altariruumis: praost Ivan Hutter (vasakult), piiskop Tiit Salumäe ja koguduse õpetaja Jevgeni Mihailov.
2 x erakogu

Ingeri kiriku Puškino (Saari) kogudus tähistas detsembrikuus 40. sünnipäeva. Kogudusega oli aastapäeva jumalateenistusel ka piiskop Tiit Salumäe.

Tiit Salumäe oli käinud Venemaal asuvaid ingeri kogudusi teenimas ennegi, kui EELK konsistoorium ta 1. veebruarist 1981 määras Puškino kogudust teenima. „See oli unustamatu aeg. Sain elada kaasa ingeri rahva ärkamisele ja koguduse ehitamisele,“ ütles ta nüüd. Haapsalus teenimise kõrval tuli tal Venemaal käia kümmekond aastat kogudust teenimas.
Pidupäeva meenutades ütles Tiit Salumäe selle olevat muljete- ja mälestusterohke. Jutluses tekstile Jh 1:35–42 rääkis piiskop koguduse ajaloost ja lähtuvalt kirjakohast kutsus järele mõtlema kolmele asjale. Millal oled sa oma elus kogenud, et Jumal „läks mööda“ ja mida said teada Jumala kohta selle kogemuse kaudu? Millal oli esimene kord, kui sina kuulsid Jeesusest? Mis paneb sind Jeesust järgima, mida vastad Jeesuse küsimusele, mida sa otsid?
Kõneks oli ka kiriku pühitsemise päev 11.12.1977. Ja kui Tiit Salumäe küsis, kes oli sellel päeval kirikus minule lisaks, tõusis üks käsi. „Kiriku pühitses 40 aastat tagasi peapiiskopi kt Edgar Hark, sest peapiiskop Alfred Tooming oli hiljuti lahkunud ajast igavikku,“ meenutas Tiit Salumäe. „Minu kui väga noore vaimuliku ülesanne oli tõlkida peapiiskopi kohusetäitja jutlus soome keelde.“
Puškino kogudus pidutses kahel päeval. Ühel päeval võeti vastu naaberkoguduste ja sõprade tervitusi ning kuulati kontserti. Kiriku allkorrusele olid koguduseliikmed üles seadnud fotonäituse koguduse ajaloost. Teisel päeval toimunud jumalateenistusel jutlustas piiskop Tiit Salumäe ja kirikukohvi järel võeti veelgi vastu tervitusi.
Ingeri kiriku 400 aasta tähistamiseks koostas Villu Jürjo raamatu „Ingeri kiriku ristitee“ (2011). Seal on kirjas ka Petroskoi ja Puškino koguduse sünd:
„Detsembris 1977 registreeritigi Puškinos Saari kogudus, kes sai enda kätte endise saksa koguduse kiriku. Selle kiriku saamisel oli EELK toetus küllalt oluline. Peapiiskop Edgar Hark pühitses Puškini kiriku detsembris 1977. Mõlemad kogudused kuulusid EELK alluvusse. Mõlema koguduse pastorid olid eestlased. Puškinis teenisid Harri Mõtsnik ja hiljem Tiit Salumäe Haapsalust.“ (Lk 101.)
Sirje Semm

Pildigalerii:

Jumalateenistus Peterburi-lähedases Puškino kirikus.

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)