Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ingeri kiriku piiskop andis leeritõotuse Eestis

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Märksõnad:  / Number:  /

XIII soome-ugri vaimulike konverents peeti 17.–21. augustil Venemaal Karjala vabariigis Petrozavodskis (Petroskois).
Esmakordselt oli võõrustajaks hõimurahvaste ringi kuuluv Ingeri kirik.
Konverents koosnes kolmest töisest päevast, väljasõidust Kiži saarele ning pühapäeva pühitsemisest Ingeri kiriku kogudustes (kuni 500 km raadiuses Petroskoist).
Ingeri kirik on õigeusklikul Venemaal vähemuskirik, kuid hõlmab ülisuure territooriumi, mille ulatust võib mõõta Murmanskist Burjaatiani. Selle maa läbimiseks rongiga kulub seitse ööpäeva.

Aarre Kuukauppi Petroskoi kiriku raamatukogus ajakirjanikele raamatust haruldast fotot otsimas.

Aarre Kuukauppi (63) on olnud viimased 20 aastat Ingeri kiriku piiskop. Teda võib pidada EELKga tugevalt seotud teise kiriku vaimulikuks väljaspool Eestit.
Aarre Kuukauppi on kasvanud kristlikus kodus. Ta meenutas oma kooliaega ja ütles, et tema vanemad läinud kooli ning teatanud, et nende lapsed ei astu ei pioneeriks ega kommunistlikuks nooreks. Ja nii jäigi. Kui Aarre oli juba pioneerieas, soovitati tal koolis siiski pioneeritõotus anda, aga sellest kodus vaikida. «Tähendab, et koolis õpetati valetama,» meenutab ta nüüd muheledes.
Õpetaja Elmar Kullilt sai Aarre Kuukauppi leeriõnnistuse 1968. aastal Narva kirikus, mis oli ümber ehitatud remonditöökojast. Täpselt nii, nagu paljud kristlikud noored Leningradi oblastist, sõitsid nemadki mitmel korral aastas Narva kirikusse, meenutab Aarre Kuukauppi. «Meile õpetati, et kui miilits bussi kinni peab ja küsib, kuhu ja milleks te sõidate, siis öelge, et Eestisse võid ja hapukoort ostma.»
Piiskop Tiit Salumäe meenutab, et kui ta noore vaimulikuna hakkas 1980ndate algul käima Puškinis jumalasõna jagamas, tuli seal kokku väike noortegrupp, kelle hulgas olid ka Aarre Kuukauppi ja Arvo Survo (praegu Ingeri kiriku pastor). «Koguduse noortegrupp laulis ja toetas üksteist nii usuliselt kui ka rahvuslikult. Oli aeg, mil ingerlased olid saanud tagasi pöörduda Siberist ja mujaltki kogu Venemaalt vanale Ingerimaale,» ütles Tiit Salumäe, keda konsistoorium oli 1981. aastal määranud teenima Puškinis asuvat kogudust.
EELK on olnud Ingeri kiriku taassünni juures. Kui 1991. a sügisel kirikukogu tegi otsuse Ingeri kiriku kui organisatsiooni taastamisest 1. jaanuarist 1992, olid meie vaimulikud ingerlasi käinud jumalasõnaga teenimas juba paarkümmend aastat. Kuus aastat tagasi uuesti üles ehitatud kiriku saanud Peterburi Jaani eesti kogudus, kus piiskop Aarre Kuukauppi on ülemõpetaja, on aga praegu Ingeri kiriku koosseisus.
Sirje Semm

400 aasta pikkuse ajalooga Ingeri kiriku juubeliks välja antud raamatus (2012) on pilt, millel õpetaja Elmar Kull koos leerilastega; tema kõrval noor Aarre Kuukauppi. 2 x Liina Raudvassar