Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Valdeko Kangro

05.04.2019 | | Rubriik: Teated

kangroIn memoriam
Valdeko Kangro
8.8.1916–23.3.2019

Valdeko Kangro sündis 8. augustil 1916 Tartus. Ta lõpetas Hugo Treffneri gümnaasiumi ja asus edasi õppima Tartu ülikooli usuteaduskonda õppides samaaegselt Tartu Kõrgemas Muusikakoolis. Kui usuteaduslikesse õpingutesse tuli vaheaeg, siis muusikaga sai ta jätkata. Lõpetanud muusikakooli, siirdus Kangro Tallinna, kus täitis oma kohustust sõjaväeteenistuses õppides samal ajal konservatooriumis muusikajuhtimise ja viiuli erialal. Ta töötas viiuldajana Riigi Ringhäälingu sümfooniaorkestris.
1944 põgenes ta kodumaalt pealetungivate punavägede eest Rootsi, kust kahe aasta pärast siirdus USAsse Andoveri. Sealses usuteaduslikus ülikoolis kaitses ta 1951 magistrikraadi, kuid jäi esialgu töötama muusika alal. Tema elutööst suure osa moodustab muusika. Ta on mänginud nimekates orkestrites ning olnud keelpillipedagoog ning Connecticuti eestlastele ka koorijuht.
Ta tegutses vaimulikuna esmalt vabakogudustes, siis New Yorgi Pauluse koguduses abiõpetajana. 12. novembril 1971 ordineeris Konrad Veem ta preestriametisse ja Valdeko Kangro määrati USA Esimese praostkonna vikaarõpetajaks. Pikemalt oli ta seotud Connecticuti kogudusega, kuid teenis aastakümnete jooksul mitmeid erinevaid pagulaste asutatud kogudusi: Toronto Peetri, Vancouveri Peetri ja Lõuna-Florida Pauluse kogudust. Abipraost emeeritus Valdeko Kangrole omistati EELK tunnustusmärk 2017. aastal.
23. märtsil kutsus Issand Valdeko Kangro ajast igavikku.
Issand, nüüd sa lased oma sulasel lahkuda rahus.
Lk 2:29a
Mart Salumäe, praost
Eesti Kirik

See ongi võit, mis on võitnud ära maailma – meie usk. (1Jh 5:4c)