Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Tõnis Padu

02.04.2014 | | Rubriik: Teated

padu_tonis_In memoriam
Tõnis Padu

Tõnis Padu sündis Haapsalus koolmeistrite peres 25. oktoobril 1950.
Lõpetas Haapsalu I keskkooli 1969. Klassikaaslased meenutavad, et juba kooliajal tegi Tõnis koos pinginaabriga jalgrattasõite, uuris vanu kirikuid ja ehitisi. Samuti armastas ta palju pildistada ning oli koolis arvestatav mälumängur. Ta õppis Riiklikus Kunstiinstituudis arhitektuuri erialal  ning lõpetas selle kiitusega aastal 1978. 1980–2004 oli Tõnis Lääne maavalitsuses maakonna peaarhitekt. Ta oli 1980ndate aastate lõpus valminud Haapsalu generaalplaani ning Haapsalu vanalinna detailplaneeringu autor.
Tõnis austas muinsuskaitse väärtusi ja tema soov oli, et Haapsalu oleks väike sõbralik linn, kus kõikidel on hea elada. 2004. aastast oli Tõnis Haapsalu linnavalitsuses linnaarengu ja muinsuskaitse peaspetsialist. Ta oli suurepärane Haapsalu arhitektuuri ja ajaloo tundja. Ülesandeid tuli aastate jooksul juurde ja nii oli ta Muinsuskaitseameti ja Haapsalu linna lepingu alusel kohapealne otsustaja. Eestis on vaid üksikud linnad, kus riigiamet on andnud osa oma õigusi kohapealsele spetsialistile.
Üks Tõnise suur kirg oli Haapsalu piiskopilinnus ja toomkirik. Tema väärtuslik panus oli toomkiriku sisustamisel ja kasutamisele võtmisel tegutseva kirikuna aastal 1990. Kaastöölised meenutavad Tõnist kui sooja südamega inimest, kes oli valmis kompromissitult võitlema väärtushinnangute ja ajaloolise pärandi säilitamise eest.
Tõnis Padu oli Haapsalu Püha Johannese koguduse liige alates 1990. aastast, koguduse nõukogu ja juhatuse liige kuni lahkumiseni, juhatuse aseesimees 1991–2013. Temale omase põhjalikkuse ja andumusega nõustas ta kogudust kõikides muinsuskaitse küsimustes ning koguduse hoonete, eriti toomkiriku ja Jaani kiriku taastamisel ning korrashoidmisel. Fotograafi ja kirikuajaloo tekstide koostajana valmistas trükiks ette mitu väljaannet ja korraldas vastavasisulisi näitusi.
Oli suurepärane loengupidaja ning reisijuht nii kodu- kui välisreisidel, konsistooriumi  kunsti- ja arhitektuurinõukogu liige. Vabariigi president omistas talle Valgetähe V klassi teenetemärgi 2006. Eesti luterlik kirik autasustas teda pühendunud tegevuse eest kiriku arhitektuuri ja kunstipärandi hoidmisel ning arendamisel Teeneteristiga aastal 2012.
Tõnis Padu abiellus suvel 1975 Lehtiga, keda tundis juba oma lapsepõlvest. Nende peresse sündis kolm last: Mare, Aet ja Madis. Ta rõõmustas oma nelja lapselapse üle. Tõnis oli väga abivalmis ja hooliv poeg, vend, abikaasa, isa ja vanaisa, kes leidis alati aega oma pere jaoks. Olenemata sellest, et tal oli käsil palju erinevaid projekte, leidis ta alati aega oma laste ja lastelaste jaoks. Ta oli suure ja sooja südamega pereisa.
Tõnis Padu sai kutse ajast igavikku pärast lühikest rasket haigust 26. märtsil. Hüvastijätt ja matuse­talitus toimub Haapsalu toomkirikus 3. aprillil kell 12.
Perekond palub kimpe ja pärgi mitte tuua. Võimalik on teha annetus kiriku heaks.
Tiit Salumäe

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde!  (Jh 12:32)