Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Rita Maris Ilisson

14.12.2018 | | Rubriik: Teated

Ilisson Rita portree copyIn memoriam
Rita Maris Ilisson
24. veebruar 1954 (New York) – 28. november 2018 (Tallinn)

Eesti raamatupidamise seaduse üks peamisi autoreid, aga ka hea raamatupidamise tava Eestisse tooja ja oma õpilaste poolt hinnatud pedagoog Rita Ilisson on lahkunud. Raamatupidamise, finantsaruandluse, panganduse ja finantsanalüüsi õppejõud, koolitaja ja majandusteaduse ekspert suri ootamatult.
Rita oli oma vanemate ainus laps, kes jäi elus üksinda suurde New Yorgi linna 16aastaselt, kui ta ema 1970. aastal suri. Isa oli surnud kolm aastat varem. Olude sunnil sai ta iseseisvaks sellises vanuses, mil noored tavaliselt ema põllesaba küljes veel ripuvad.
Iseloomu poolest kiirgas Rita intensiivselt oma elu algusest selle lõpuni. Kui ÜRO tähistas 1970. a New Yorgis 25. aastapäeva, astusid vabaduses võrsunud noored eestlased, lätlased ja leedulased järsu sammu, hõivates mõneks ajaks mõjuka ajalehe The New York Times´i fuajee, protestina tolle väljaande sagedase tava vastu ignoreerida sündmusi ja arenguid Nõukogude Liidu poolt okupeeritud ja annekteeritud Balti riikides. Sellest võttis osa ka noor Rita.
Rita hakkas aega veetma Kanadas, sest õpetaja Andres Taul Torontos oli Rita oma tiiva alla võtnud ja kandis tema eest hoolt. Kanadas saavutas Rita magistrikraadi majandusteaduses York University juures, abiellus ja tõi seal ilmale ka oma esimese lapse. Rita oli Toronto eestlaste seas populaarne tegelane. Nii see kordus kõikjal, kuhu ta hiljem elama asus.
Seejärel töötas Rita Ilisson 10 aastat Stockholmi ülikooli juures rahanduse, raamatupidamise, mikro- ja makroökonoomika õppejõuna. 1993. a. kutsusid Lennart Meri ja Eesti Vabariigi valitsus Rita Ilissoni EV raamatupidamise toimkonna esimeheks. Ta töötas toimkonna esimehena aastatel 1993–2001.
Rita Ilissoni tohib õigustatult tänapäeva eesti raamatupidamise emaks nimetada. Rita viis Eestis läbi sadu koolitusi, et oma selge jutuga raamatupidamisest, auditeerimisest ja finantsanalüüsist kõigepealt põhitõed ning hiljem ka finessid Eesti ettevõtjatele ja paljudele teistele mõistetavaks teha. Temast kujunes aastatega Eesti raamatupidajate iidol, kelle loengud ja koolitused ei jätnud puutumata ühtki kuulajat. Ta oli metoodiline ja nõudlik õppejõud, akadeemiliste tööde juhendaja ja koolitaja. Ta oli mitme raamatupidajatele suunatud teose autor.
Rita karakter oli selline, et paljud inimesed Eestis ja mujal kiindusid temasse, eriti mis puutub tudengitesse ja paljudesse ettevõtjatesse ja töötavatesse inimestesse, kes käisid tema kursustel ja koolitustel.
2001. aastal suri Rita soomlasest kaasa ja ta jäi nelja last üksinda toitma ning kasvatama.
Rita oli täiesti omanäoline tegelane. Mõte, et kui inimene sureb, siis sureb sisuliselt üks terve omaette maailmakene, peab tema puhul kahtlemata paika. Et ta paljusid inimesi puudutada suutis, seda kinnitab valuline reaktsioon, mis on tulnud maailma eri paigust teate peale, et Rita elab nüüdsest peale edasi vaid meie mälestusis.
Vaatamata kõikidele takistustele, mida elu Ritale ette veeretas, jäi ta alati panustajaks. Panustajaks Eestisse ning inimestesse tema ümber, pealegi veel täis eesti jonni. Ta oli haritlane, maailmarändur, boheemlane, ja eesti patrioot, kes ei talunud rumalust ega valskust.
Rita Ilissoni ärasaatmine toimus 6. detsembril Tallinna Püha Vaimu kirikus, mille koguduse liige ta oli. Leinatalituse viis läbi Kanadas võrsunud õpetaja Gustav Piir.
Oma ema jäävad igatsema Rita lapsed Aleksander Sui, Raimo Heikkila, Raija Heikkila, Henrik Ilisson ja Heidy llisson. Jää siis Jumalaga, vabariigi aastapäeval sündinud Ritakene, until we meet again!
Jüri Estam

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)