Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Peeter Karma

10.03.2021 | | Rubriik: Teated

In memoriam 

Peeter Karma 

(27.12.1946-05.03.2021)

5. märtsil AD lahkus meie seast 74 aasta vanuselt kauaaegne EELK vaimulik Peeter Karma.

Peeter sündis Tallinnas Reinu ja Erika-Hildegardi neljalapselise pere teise lapsena. Kooliteed alustas ta Nõmmel 8-klassilises koolis, seejärel lõpetas Tallinna 5. õhtukeskkooli, mille järel astus Tallinna merekooli navigatsiooni-raadiooperaatori erialale. Peeter õppis ka Balti laevastiku sõjakoolis ja teenis aega mereväes. 1975 alustas ta õpinguid usuteaduse instituudis ja ordineeriti aseõpetajaks 20. detsembril 1980. Õpingute kõrvalt töötas ta samal ajal Tallinna telefonivõrgus ning Tallinna piimatoodete kombinaadis. 

Alates 1979. aastast algas jutlustajatee armastatud õpetaja Eduard Salumäe juhendamisel Kuusalu, Leesi, Rapla ja Juuru koguduses. Aastatel 1980–1988 oli ta Juuru koguduse õpetaja ja Vahastu koguduse hooldajaõpetaja. Järgnes paariaastane töö Tallinna Jaani koguduse 1. pihtkonna õpetajana ning töö konsistooriumi raamatukogu-arhiivis. Peeter oli vaimulike konverentsi üks taasellukutsujaid ja esimene esimees. 1989. aastast sai temast Torma koguduse õpetaja ja Kodavere koguduse hooldajaõpetaja. Ta on olnud Tartu praostkonna abipraost, EELK välissuhete nõukogu liige ja konsistooriumi majandusassessor (1994–1997), lühikest aega ka Tallinna Peeteli koguduse õpetaja. 

Seejärel viis elutee teda elama Põlva lähedale. Ka siin jätkas ta Issanda ja ligimeste teenimist, olles Põlva haigla vaimulik ja lühemat aega Kambja koguduse õpetaja 2000. aasta lõpuni. 

Emerituuris püüdis ta sidet pidada kirikuvalitsuse ja emerituuris olevate ametikaaslaste vahel, tundes muret eakamate ametikaaslaste tervise ja käekäigu pärast. Ise ei soovinud ta kuidagi kasutult päevi mööda saata.

Peeter oli tundliku loomuga ja mõndagi tagasilööki elas ta valusalt üle. Ta kõneles lihtsalt ning püüdis olla olemas väetimate ja abitumate jaoks. Viimased aastad maal elades armastas ta metsa, loomi ja linde ning oli suur seenetundja. Kodu lähedale rajas Peeter pargi, kus kasvab üle 150 liigi leht- ja okaspuid. 

Peetrit jäävad leinama lesk, lapsed, lapselapsed ja teised omaksed.

„Ka kui ma kõnniksin surmavarju orus, ei karda ma kurja, sest sina oled minuga; su karjasekepp ja su sau, need trööstivad mind.“ Ps 23:4

Piiskop Joel Luhamets

Praost Üllar Salumets

Käige nagu valguse lapsed – sest valguse vili on ju igasuguses headuses ja õiguses ja tões. (Ef 5:8b,9)