Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Osvald Lend

09.02.2010 | | Rubriik: Teated

 Osvald Lend
11.10.1918–03.02.2010

Möödunud kolmapäeval lahkus meie hulgast jumalariigi ustav töötegija Osvald Lend, kes oli Tallinna Jaani kogudusega seotud alates 1937. aasta palmipuudepühast, mil ta sai sealses kirikus leeriõnnistuse.
Osvald Lend oli sündinud 11. oktoobril 1918 Jüri kihelkonnas Niiliski talus, mille kodumetsad ja karjamaad jättis ta 16aastasena, kui läks linna tööle elektrimontööri erialale. Kodukirikuks sai Jaani kirik. Osvald Lend on meenutanud oma esimest mälestust lapsepõlves, kui ema oli teda kaisus hoides lugenud õhtupalvet: «Jumal, palun võta mu väike võsuke oma hoole ja kaitse alla.» Ema palve sai tõeks – kogu tema elu möödus koos Jumalaga.
1940. aastal alanud okupatsiooniaeg tõi kirikuellu reformid. Uue võimu ajal anti kirik hooldada 20 vastutavale isikule, kelle hulka kuulus ka Osvald Lend. 1955. aastal valiti ta koguduse juhatusse ja 1959. aastal juhatuse esimeheks. Sellesse ametisse jäi ta 32 aastaks. Ta ise on öelnud, et see oli tema elus rõõmude ja murede aeg. Rõõme oli muidugi rohkem, kuigi ette tuli võtta nii mõnigi raske töö, näiteks rajada tsentraalküte ja uuendada kiriku katus. Tähtsaks ettevõtmiseks oli helivõimenduse sisseseadmine kirikusse. Tublid töömehed aga toona põhitöökoha kaotuse hirmus kirikusse tööle tulla ei julgenud.
Osvald Lend abiellus õpetaja Edgar Otsa õe Ida Rosinega, koos rajasid nad turvalise kodu, kus kasvatasid üles neli last. Lapsi hellitati, vajadusel ka karistati, aga kindlasti ärgitati tarkust taga nõudma. Kui abikaasa 1987. aastal suri, abiellus Osvald Lend mõne aasta pärast Iljaga. Osvald Lendi 85. sünnipäeval ütles tema tütar Aivi Otsnik, et isa oli kuldsete kätega, aus kõigis asjaajamistes, kannatlik, lugupidav kaaslaste vastu ja rõõmsa meelega ning uskus siiralt Jumalasse.
Kõrge vanuseni, kuni 2005. aastani oli Osvald Lend Jaani koguduse nõukogu liige, ta on olnud Tallinna praostkonna sinodi ja kirikukogu saadik, kahe kirikukogu istungi presiidiumi liige. 1978–1990 oli ta kirikukogu revisjonikomisjoni liige. Pikaaegse ja ustava töö eest autasustati Osvald Lendi 2003. aastal konsistooriumi aukirjaga, 2008. aastal anti talle EELK Teeneteristi II järk, kogudus tänas teda aga samal aastal vastasutatud tänumärgiga, mille esimeseks omanikuks ta sai.
Osvald Lendi jäid leinama lesk, lapsed, lapselapsed, lapselapselapsed ja teised lähedased.

Eesti Kirik

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)