Slava Ukraine
Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Mikko Lännenpää

12.04.2019 | | Rubriik: Teated

Mikko LännenpääIn memoriam
Mikko Lännenpää
(27.6.1948–23.3.2019)

Eesti luterliku kiriku kauaaegne sõber ja koolitaja Mikko Lännenpää sai 23. märtsi hommikul kutse isakoju.
Mikko Lännenpää oli ordineeritud vaimulikuks 21. märtsil 1971 Tamperes, kus möödusid ka tema esimesed tööaastad. Ylöjärvi koguduse vaimulikuna töötades (1974–1978) puutus ta ka esimest korda kokku Eesti kirikuga, sest nende kogudusel oli tugev side Tallinna Püha Vaimu kogudusega. Ylöjärvilt suundus Mikko juhtima Lahti koguduste noortetööd (1978–1983) ja seejärel juhatas aastatel 1983–1988 kiriklikku organisatsiooni Poikien Keskus ry (Poiste Keskus). Seejärel tegutses konsultandina.
Aastal 2002 valiti Lännenpää Soome Ärimeeste Misjoniliidu juhatusse, 2006–2011 oli liidu tegevusjuht. Liit tegutses kristliku armastuse vaimus nii Soomes kui mujal maailmas. Erilist tähelepanu pöörati ettevõtjatele, pakkudes neile vaimulikku tuge. Liit kogub raha misjonitööle ja arenguabile. Mikko Lännenpää toetusel kasvas koostöö Eestiga märkimisväärselt. Eesti Evangeelne Luterlik Kirik tunnustas tema panust 2008. aastal aukirjaga, 2009 anti talle kui EELK juhtimiskoolituse ellukutsujale ja noorsootöö ülesehitamise toetajale tänutäheks Teeneteristi III järgu orden ja 2011 koostöömedal.
Sain olla koos Mikkoga nii kiriku töötajate kui usaldusisikute koolitaja 1990ndate algusest alates. Esimese kursuse pastoritele tegime Pärnus Seppo Alaja palvel. Programm baseerus Turu piiskopkonna jaoks loodud väikeste organisatsioonide juhtimise kursusel. EELK kogudused olid toona just väikesed. Kui projektiga liitus EELK misjonikeskus, sai koolituse eesmärgiks usaldusisikute ettevalmistamine. Seda tööd jätkab misjonikeskus Soome Ärimeeste Misjoniliidu toetusel veel praegugi. Käisime Eesti taasiseseisvumise järgsetel aastatel siin sageli koolitamas. Ühel aastal oli selliseid reise koguni 19 korral.
Aastatel 2003–2006 oli Mikko võtmeisikuna seotud Euroopa Liidu toetusel tegutseva projektiga „Saame kokku“. Projekti täitjateks olid Turu ülikool, Soome Ärimeeste Misjoniliit, Edela-Soome Eesti-keskus ja Turu linn. Eesti poolelt olid projekti kaasatud EELK Misjonikeskus, EELK Noorsootöökeskus ja EELK Usuteaduse Instituut. Kiriklikeks eesmärkideks olid Soome ja Eesti koguduste koostöö tugevdamine, koguduseliikmete vastutustunde kasvatamine ja koguduste majandusliku iseseisvuse tugevdamine.
Mikko Lännenpää mõju Eesti luterliku kiriku struktuuri uuendamisel Eesti taasiseseisvumise järel oli märkimisväärne. Rahu tema mälestusele.
Harri Raitis,
Mikko töökaaslane ja sõber Eestiga seotud projektides

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)