Esileht » Teated ja Kuulutused » Teated »

In memoriam Marju Lepajõe

07.08.2019 | | Rubriik: Teated

MarjuIn memoriam
Marju Lepajõe
28.10.1962–4.7.2019

4. juulil suri religiooniloolane, klassikaline filoloog ja tõlkija Marju Lepajõe: südamest juhitud särav ja eatu Inimene. Eesti Kiriku toimetus langetab pea ja avaldab kaastunnet lähedastele ja kõigile, keda Marju erakordne isiksus on puudutanud.
Inimene oli esimene sõna, mida vanakreeka keelt 1993. aastal Tartu ülikooli usuteaduskonnas koos Marju Lepajõega õppima asudes käänasime. Ilmselt see ei olnud juhuslik, sest 2015. aastal ütles Marju Lepajõe „Plekktrummi“ saates (https://arhiiv.err.ee/vaata/plekktrumm-marju-lepajoe) oma õpetamismeetodi kohta: soovin, et selle läbi, mida loengutes teen, näeksid üliõpilased asja ilu ja tuuma … ja et see teostuks nende elus ükskõik mil viisil.
Kui sealsamas saates küsiti, kust leida inspiratsiooni, siis vastas ta taas, et kõige lihtsam tee on näha vaimustavat inimest ja et peaksime inspireerima üksteist, võti on pühendumus. Õpetaja Marjuga sai päris kiiresti selgeks, et inimene, kellest vaimustuda, võis olla sinu kõrval, aga viibata ka läbi ajastute tekstide kaudu. Teame, et „grammatika on jumalik“ ja „õppimine on taevalik“.
Üsna ruttu võis aduda, et kui juhtijaks on süda, siis teerada ei lõpe inimese juures. „Tõesti, oma kogemusest ütleksin: ükskõik, mis teemaga tegelema hakata, ikka jõuab lõpuks teoloogiani,“ ütles Marju intervjuus Toomas Haugile 2017. aastal. Jah.
Kirikulehe seisukohalt oli ja on oluline, et Marju Lepajõe tõstis järjepidevalt esile luterliku vaimsuse tähtsust meie kultuuriloos, eriliselt Lutheri hariduskäsitust. Näiteks ütles ta kirikuõpetajate rolli kohta Nõukogude Eestis: „Luteri kirikuõpetajate olemasolu ja pühendunud teenimine läbi kogu Nõukogude okupatsiooni aja oli üks olulisemaid tugesid, et eesti vaimuelu üldse püsis.“ (https://kultuur.err.ee/638790/marju-lepajoe-ja-toomas-haugi-vestlus-inimese-vertikaalist).
Igavene rahu anna Marjule, Issand, ja igavene valgus paistku talle! Puhka Jumala rahus!
Eesti Kiriku toimetuse nimel
Kätlin Liimets

* * *
Armastatud religiooniloolane, tõlkija ja klassikaline filoloog dr Marju Lepajõe saadeti 17. juulil Tartu Jaani kirikust igaviku teele. Matusetalituse pidasid emeriitpeapiiskop Andres Põder ja Tartu Ülikooli-Jaani koguduse õpetaja Triin Käpp. Järelehüüde ütlesid dr Priit Rohtmets ja Viivi Luik.

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)